LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Aris Edge S3A3 – moduł z mikrokontrolerem Renesas Synergy S3

Działanie modułu z atrakcyjnymi układami peryferyjnymi można natychmiast przetestować po zakupie. Producent dystrybuuje moduł z wgranym rozbudowanym programem testowym. Jest to dość zaawansowana aplikacja odczytująca dane ze wszystkich sensorów i przesyłająca poprzez łącze Bluetooth do aplikacji uruchamianej na smartfonie/tablecie pod kontrolą systemu Android lub iOS. Równolegle można dane odczytywać przez interfejs USB z wykorzystaniem konsoli J-Link.


Rys.13. Działanie programu demonstracyjnego

Aplikacja działa pod kontrolą RTOS i składa się z trzech wątków – rysunek 14

  • Sensor Thread – odczytuje ze wszystkich sensorów bieżące dane
  • BLE Thread – realizuje połączenie z aplikacją smartfona poprzez Bluetooth i przesyła dane
  • Console Thread – periodycznie odczytuje dostępne dane z sensorów i wysyła je przez USB (emulacja UART) do konsoli, gdzie można je analizować


Rys.14. Schemat blokowy programu demonstracyjnego

Aby uruchomić aplikację testową, trzeba ze sklepu Google Play lub App Store pobrać i zainstalować aplikację ARIS Tools. Po zasileniu modułu Aris Edge S3A3 z wgranym programem demonstracyjnym uruchamiamy aplikację na smartfonie. Aplikacja prosi o włączenie interfejsu Bluetooth w telefonie (jeżeli nie był włączony) i rozpoczyna skanowanie włączonych modułów będących w zasięgu bluetooth. Dane wykrytego modułu pojawiają się na ekranie. Zostało to pokazane na rysunku 15.

Rys.15. Wykrycie modułu przez Bluetooth

Po kliknięciu na identyfikator modułu otwiera się okno z wyświetlonymi:

  • Pomiarami: temperatury, wilgotności i ciśnienia z czujnika BME280
  • Danych z czujnika BNO055
  • Natężenia oświetlenia z czujnika AMS TSL25711FN
  • Stanem diod LED: niebieskiej i pomarańczowej z płytki modułu, oraz niebieskiej z modułu BLE

Rys.16. Okno główne aplikacji 

Klikając na ikony diod LED można je zdalnie zapalać i gasić. Aplikacja ma też drugi ekran, na którym są wyświetlane dane odczytywane z czujników w postaci wykresu (rysunek 17). Można na nim obserwować tendencje zmian mierzonych parametrów.

Rys.17. Wykres zmian mierzonych parametrów

Podsumowanie

Aris Edge S3A3 to ciekawy zestaw rozwojowy. Wbudowane czujniki oraz moduł komunikacji bezprzewodowej powodują, że moduł sprawdzi się w projektach IoT. Zastosowany mikrokontroler Renesas Synergy z rdzeniem ARM Cortex-M4 ma całkiem duże możliwości. Złącze rozszerzeń zgodne z Arduino pozwala na dołączenie jednej z wielu dostępnych na rynku nakładek. Cieszy też, że producent zadbał zarówno o wygodne rozwiązania do rozwoju projektów, jak i o demonstrację możliwości płytki. Z tego względu zestaw jest dobry zarówno do zapoznania się z układem firmy Renesas jak i do zbudowania prototypu własnego urządzenia.

Firma Arrow Electronics przygotowała 10 zestawów, w skład których wchodzą Aris Edge S3A3 oraz nakładka z ekranem LCD Aris Edge LCD. Będą one nagrodami w konkursie, w którym pytania oparte będą na treści artykułów o zestawie. Zadania konkursowe ogłoszone zostaną niebawem. Serdecznie zapraszamy do udziału już teraz!
Zachęcamy do przeczytania drugiej części artykułu – Aris Edge S3A3 – nakładka z wyświetlaczem TFT Aris Edge LCD. Opisano w nim sposób sterowania nakładką z wyświetlaczem dotykowym LCD – Aris Edge LCD.
Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, współpracownik miesięcznika Elektronika Praktyczna, autor książek o mikrokontrolerach Microchip i wyświetlaczach graficznych, wydanych nakładem Wydawnictwa BTC. Zawodowo zajmuje się projektowaniem zaawansowanych systemów mikroprocesorowych.