Farnell element14 przyspiesza projektowanie poprzez wprowadzenie płytki deweloperskiej Ultra96


Farnell element14 ogłosił wprowadzenie do sprzedaży płytki Ultra96™, platformy deweloperskiej, opracowanej wspólnie przez firmy Avnet i Xilinx oraz organizację 96Boards. Płytka bazuje na specyfikacji Linaro 96Boards w wersji Consumer Edition i zawiera układ Zynq UltraScale+ MPSoC, dzięki czemu stanowi unikalne i potężne środowisko, które upraszcza tworzenie aplikacji uczenia maszynowego. Specyfikacje organizacji 96Boards są otwarte i definiują standardowe formaty płytek platform deweloperskich.

Płytka Ultra96 została zaprojektowana specjalnie po to by zapewnić inżynierom możliwość użycia szerokiego wyboru układów peryferyjnych oraz dostęp do szybkich obwodów logicznych, co pozwala w prosty sposób realizować złożone rozwiązania. Nowa platforma przyspiesza prace projektowe w zakresie aplikacji, które wymagają intensywnego przetwarzania danych i dużej wydajności. Dobrym przykładem będą zastosowania w sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence), uczeniu maszynowym, wirtualnej rzeczywistości, Internecie Rzeczy (IoT – Internet of Things) i sterowaniu w przemyśle.

Płytka Ultra96 jest dostarczana wraz z 16-gigabajtową, przemysłowej klasy kartą pamięci SD marki Delkin, na którą wgrany jest system Embedded Linux. Projektanci mogą podłączyć się do płytki poprzez serwer webowy, korzystając ze zintegrowanego, bezprzewodowego punktu dostępowego, lub użyć wstępnie wgranego systemu Embedded Linux wraz ze środowiskiem graficznym Enlightenment Desktop, widocznym na ekranie podłączonym przez złącze Mini DisplayPort. Ponadto producent dostarcza szereg przykładowych aplikacji i projektów opartych o płytkę.

Na płytce znajdują się cztery diody LED, sterowane programem użytkownika. Projektanci mogą też przekazywać sygnały z i do płytki za pomocą zgodnych ze standardem 96Boards złączy rozszerzeń, do których można podłączyć akcesoria. Dobrym przykładem jest zestaw dodatków Seeed Studio Grove Starter Kit for 96Boards, w pełni kompatybilny z Ultra96.

Do cech płytki Ultra96 należą:
• układ Xilinx Zynq UltraScale+ MPSoC ZU3EG A484,
• 2 GB pamięci RAM (512 Mb x 32) LPDDR4 firmy Micron,
• 16 GB pamięci w postaci karty microSD z wstępnie wgranym systemem Embedded Linux OS,
• interfejsy 802.11b/g/n Wi-Fi i Bluetooth 4.2 (wsparcie zarówno dla Bluetooth Classic, jak i BLE),
• wyjście Mini DisplayPort (MiniDP lub mDP),
• 1 port USB 3.0 ze złączem Micro-B, pracujący w trybie Device,
• 2 porty USB 3.0 i 1 port USB 2.0 ze złączami typu A, pracujące w trybie Host,
• 40-pinowe złącze rozszerzeń Low-speed,
• 60-pinowe złącze rozszerzeń High-speed.

Płytka deweloperska Ultra96 jest dostępna do nabycia w sklepie Farnell element14 w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, poprzez sklep Newark element14 w Ameryce Północnej i za pośrednictwem serwisu element14 w krajach Azji i Pacyfiku.

O autorze