Nowe cyfrowe kontrolery sygnału (DSC) Microchip

Firma Microchip zaprezentowała nową rodzinę 16-bitowych cyfrowych kontrolerów sygnału (DSC) o nazwie dsPIC33CK. Układy oferują projektantom systemów wydajność procesora sygnałowego (DSP), przy zachowaniu łatwości implementacji typowej dla mikrokontrolera. dsPIC33CK  zostały zaprojektowane tak aby zapewnić wyższą wydajność w czasie deterministycznym na potrzeby krytycznych czasowo systemów sterowania. Nowe układy wyposażone są w rozszerzony zestaw rejestrów kontekstowych, które mają na celu obniżenie latencji obsługi przerwania, a także w nowy, szybszy mechanizm wykonywania instrukcji przyspieszający procedury DSP. Rodzina jednordzeniowych układów dsPIC33CK stanowi uzupełnienie niedawno zapowiedzianej dwurdzeniowej rodziny dsPIC33CH opartej na tym samym rdzeniu.

Rdzeń układów dsPIC33CK osiąga wydajność 100 MIPS – niemal dwukrotnie więcej, niż w poprzedniej generacji jednordzeniowych układów DSC dsPIC. Dzięki temu nadaje się znakomicie do realizacji sterowania napędem, zasilaniem lub do innych systemów wymagających złożonych algorytmów – na przykład samochodowych systemów czujnikowych i automatyki przemysłowej. Układy zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o sterowaniu wieloma silnikami bezszczotkowymi bez użycia czujników, przy wykorzystaniu wektorowych algorytmów sterujących i korekcji współczynnika mocy.

Nowe układy DSC powstały w celu uproszczenia procesu certyfikacji dotyczącej bezpieczeństwa funkcjonalnego. Certyfikacja ta jest wymagana w wielu obszarach zastosowań, między innymi w motoryzacji, urządzeniach medycznych i w sprzętach domowych. Układy oferują następujące funkcjonalności zapewniające bezpieczeństwo: RAM Built-In Self-Test (BIST) sprawdzające stan oraz funkcjonalność pamięci RAM, Deadman Timer monitorujący stan aplikacji za pomocą okresowych przerwań timera w określonym oknie czasowym, podwójny Watchdog (WDT), Kody korekcyjne dla pamięci Flash (ECC), reset przy spadku napięcia (BOR), uruchomienie po resecie (POR) oraz  monitor zegara odporny na awarie (FSCM).

Układy z rodziny dsPIC33CK oferują ponadto interfejs magistrali CAN-FD przeznaczony do obsługi nowych standardów komunikacji w pojazdach. Są również wyposażone w liczne zintegrowane podukłady analogowe, w tym przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC) o szybkości 3,5 MS/s, analogowe komparatory z przetwornikami DAC i wzmacniacze operacyjne. Te cechy pozwalają na realizację systemów sterowania napędem o mniejszej powierzchni i niższych kosztach materiałów. Ponadto procesory dysponują generatorem PWM o rozdzielczości 250 ps, który nadaje się do realizacji zaawansowanych topologii zasilaczy cyfrowych. Możliwa jest również aktualizacja oprogramowania (Live Update) w blokach pamięci do 2 x 128 kB, co pozwala na realizację systemów o ciągłej dostępności – jest to szczególnie istotne w przypadku zasilaczy cyfrowych.

Układy dsPIC33CK współpracują ze środowiskiem projektowym Microchip MPLAB, które obejmuje zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) MPLAB X, MPLAB Code Configurator, zestaw narzędzi do kompilacji języka C XC16 oraz debugger i programator MPLAB.

Płytka dsPIC33CK Curiosity (DM330030) stanowi niedrogą i funkcjonalną platformę, która pozwala użytkownikom na szybkie tworzenie rozbudowanych prototypów. Będzie dostępna w sprzedaży od listopada. Modele PIM przeznaczone do sterowania napędem są dostępne w wersji z wewnętrznym (MA330041-2) lub zewnętrznym (MAX330041-1) wzmacniaczem operacyjny w cenie 25,00 USD każdy. Są przeznaczone do współpracy z płytkami Microchip MCLV-2 oraz MCHV-2/3. Model PIM dsPIC33CK dla platform ogólnego przeznaczenia (MA330042) jest przeznaczony dla płytki projektowej Explorer 16/32 (DM240001-2). Zestaw Digital Power Starter Kit (DPSK-3, DM330017-3) oczekuje na aktualizację – zostanie wyposażony w układ dsPIC33CK256MP508, a całość będzie dostępna w październiku.

Układy z rodziny dsPIC33CK są dostępne w ośmiu wariantach obudów liczących od 28 do 80 pinów, a ich rozmiar zaczyna się od 5 x 5 mm. Dostępne są modele z pamięcią Flash o pojemności od 32 do 256 KB.

Dodatkowe informacje o układach DSC dsPIC33CK są dostępne na stronie producenta.

O autorze