Luexon V2 – dioda wysokiej mocy o powierzchni świecącej 2 mm²

Firma Lumileds wprowadziła nowe diody LED Luxeon V2, które wyróżniają się rekordową wydajnością. Dzięki najwyższym w swojej klasie parametrom pod względem mocy wyjściowej i sprawności to źródło światła pozwala uzyskać wydajność klasy DLC Premium na poziomie systemu. Seria Luxeon V2 wykorzystuje obudowę scaloną (CSP) o wymiarach 2 x 2 mm umieszczoną w standardowej obudowie 3,5 x 3,5 mm.

Typowe natężenie strumienia i sprawność  diod Luxeon V2 przy temperaturze barwowej 400 K i współczynniku CRI równym 70 wynoszą odpowiednio 315 lm oraz 160 lm/W przy prądzie zasilania 700 mA. Poza wysoką sprawnością, kość CSP zapewnia również możliwość pracy z dużymi prądami (do 2,4 A), zachowując przy tym wysoką sprawność w całym zakresie pracy. Przy natężeniu prądu 1 A diody Luxeon V2 zapewniają sprawność 150 lm/W i ponad 10% wyższe natężenie strumienia, niż dostępne na rynku układy o tej samej powierzchni. Podłoże o najmniejszej na rynku rezystancji termicznej (2,6°C/W) ułatwia odprowadzanie ciepła z instalacji – co jest istotne zarówno w przypadku oświetlenia ulic czy obiektów sportowych, jak i w przenośnych źródłach światła.

Wiązka promieniowania Luxeon V2 ma typowy kształt zgodny z prawem Lamberta, co pozwala na wykorzystanie już istniejących systemów optycznych. Nowe diody zapewniają również lepszą jednorodność koloru w zależności od kąta (COA) w porównaniu do diod LED konkurencji, dzięki czemu kolor w całym przekroju wiązki pozostaje stały.

Diody z serii Luxeon V2 są dostępne w wersjach o różnych temperaturach barwowych i współczynnikach CRI, oferując wysoką wydajność przy wysokich prądach. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie produktów.

Dystrybutorem produktów Lumileds w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Kłopotowskiego 22, 03-717 Warszawa, tel.: 22 590 72 02, fax: 22 590 72 30, http://www.futureelectronics.com.

O autorze