Prezentacja nakładki na Arduino z modułem NB-IoT Quectel BG96 – Avnet NB-IoT BG96 Shield

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji wideo zestawu NB-IoT Shield firmy Avnet Silica – nakładki na Arduino z modułem NB-IoT Quectel BG96. Film demonstruje najważniejsze elementy płytki oraz sposób połączenia elementów dodatkowych do płytki.

Modem Quectel BG96 to moduł o niskim zużyciu mocy, który obsługuje standardy Cat M1, Cat NB1 oraz E-GPRS w pasmach częstotliwości 850/900/1800/1900 MHz. Płytka oferuje ponadto wbudowane złącze SIM oraz obsługę Voice-Over LTE (VoLTE) w trybie Cat M1. VoLTE jest protokołem przydatnym w niektórych zastosowaniach, takich jak opieka zdrowotna lub systemy bezpieczeństwa. Układ oferuje również obsługę geolokalizacji opartej na systemie GNSS, przy czym obsługuje sygnały systemów GPS, GLONASS, BeiDou/Compass, Galileo oraz QZSS. Kolejną zaletą płytki jest niski pobór prądu – około 10 µA w trybie oszczędzania energii.

Nakładka jest kompatybilna z platformą Arduino dzięki obecności złącza Arduino UNO R3. Duża liczba dostępnych płytek należących do rodziny Arduino daje projektantom dodatkową swobodę. Mogą oni łatwo wybrać płytkę z mikrokontrolerem najlepiej dopasowaną do potrzeb danego systemu. Możliwe jest na przykład połączenie płytki czujnikowej z innymi płytkami peryferyjnymi, czy też stworzenie projektu opartego na płytkach czujnikowych X-Nucleo: STM32 Nucleo-64 lub X-NUCLEO-IKS01A2. Płytka NB-IoT ma również złącza Pmod pozwalające na współpracę z wieloma innymi płytkami.

Standardy łączności komórkowej LPWA LTE pozwalają na połączenie urządzeń IoT oraz M2M, które wymagają niskiej lub średniej przepustowości, jednak muszą pewnie i niezawodnie przesyłać małe ilości danych w stosunkowo nieregularnych odstępach czasu. Przepustowość oferowana przez standard Cat M1 wynosi do 1 Mb/s (w trybie full-duplex), natomiast dla NB-IoT jest to maksymalnie 100 kb/s. W odróżnieniu od tradycyjnych sieci komórkowych 2, 3 lub 4G, technologie te pozwalają dodatkowo uzyskać niezwykle długi czas pracy na baterii – w niektórych zastosowaniach nawet do 10 lat. Nowe, przyszłościowe technologie są zatem doskonałe do realizacji wielu różnych systemów, takich jak czujników gazu lub czujników warunków środowiskowych wykorzystywanych w obszarze rolnictwa czy przemysłu, a także w sektorze usług publicznych, takich jak pomiar zużycia wody i gazu lub inteligentnych systemach parkingowych.

Płytka została udostępniona do testów przez firmę Farnell element14.

Więcej informacji

Link do produktu w sklepie Farnell element14

Link do karty produktu na stronie Avnet

Instrukcja uruchomienia

Karta modułu Quectel BG96

O autorze