Miniaturowy, wielowyjściowy generator zegara MEMS od Microchip

Microchip ogłosił powstanie najmniejszego w branży oscylatora MEMS. Układ DSC613 jest w stanie zastąpić do 3 rezonatorów kwarcowych i oscylatorów na płytce, co pozwala zmniejszyć miejsce zajmowane przez te elementy nawet o 80%. Układ eliminuje konieczność użycia zewnętrznego rezonatora dzięki zintegrowanemu, energooszczędnemu i stabilnemu oscylatorowi MEMS.

DSC613 łączy 6-pinowej obudowie DFN o wymiarach 1,6 x 1,2 mm rezonator MEMS, i dwie energooszczędne pętle synchronizacji fazy. Niewielki rozmiar i elastyczność przy generacji częstotliwości pozwala nużyć układu w kompaktowych urządzeniach wymagających niewielkiego poboru prądu, np. aparaty cyfrowe, inteligentne głośniki, zestawy VR, przystawki STB i wiele innych.

Układ udostępnia 2 wyjścia zegarowe, które mogą pracować w zakresie od 2 kHz do 100 MHz. Dwie pętle PLL z syntezą AnyRate mogą wygenerować dowolną częstotliwość z podanego zakresu. Pobór prądu, przy wszystkich trzech wyjściach aktywnych, wynosi około 5 mA. Oznacza to ok. 45% oszczędności względem rozwiązania z trzema rezonatorami kwarcowymi. Dodatkowo, wyjście może być dezaktywowane przez pin Output Enable.

Zakres temperatury pracy wynosi od -40°C do +125°C ze stabilnością na poziomie ±20 ppm. Układ jest obsługiwany przez webowe narzędzie konfiguracyjne Microchip ClockWorks. Użytkownik może wpisać konfigurację zegarów i otrzymać odpowiedni numer układu i dokumentację, a także zamówić próbki na stronie: http://clockworks.microchip.com/timing.

Więcej informacji o układzie na stronie: www.microchip.com/timing/DSC613

O autorze