[PREMIERA] Układ nRF9160 firmy Nordic Semiconductor dostępny dla konsumentów

Długo oczekiwany moduł komórkowy LTE-M/NB-IoT, nRF9160, będzie dostępny w ciągu 24 godzin u dystrybutorów elementów elektronicznych, m.in. u Digi-Key Electronics, Mouser Electronics, and Premier Farnell.

Układ nRF9160 uzyskał też certyfikację GCF – za zgodność ze specyfikacją 3GPP LTE oraz zdolność do współpracy z sieciami komórkowymi na całym świecie. Ponadto układ ma certyfikaty FCC i CE. Produkt jest dopuszczony do użycia w sieciach i urządzeniach IoT na całym świecie.

Dzięki małym rozmiarom – 10 x 16 x 1 mm – doskonale sprawdzi się w urządzeniach ubieranych oraz medycznych. nRF9160 integruje wszystkie elementy konieczne do połączeń z siecią komórkową oraz zaprojektowania aplikacji IoT i wymaga tylko dołączenia zewnętrznej baterii, karty SIM oraz anteny.

Do uzyskania tak wysokiej integracji firma Nordic Semiconductor współpracowała z Qorvo. Układ nRF9160 wykorzystuje najnowocześniejsze technologie komunikacji radiowej oraz miniaturyzacji, dostarczonych przez Qorvo, co pozwoliło stworzyć niewielki produkt o dużych możliwościach i niskim poborze mocy.

Układ jest pierwszym modemem komórkowym IoT, wyposażonym w rdzeń ARM Cortex-M33 wspomaganych przez pamięć Flash o pojemności 1 MB oraz pamięć RAM o pojemności 256 kB. Jest też pierwszym modułem, w którym zaimplementowano technologie Arm TrustZone oraz Arm CryptoCell.

Kolejną funkcjonalnością modułu jest obsługa GPS, co pozwala na dokładną lokalizację dzięki zastosowaniu GPS w połączeniu z siecią komórkową.

Producent zaprezentował też zestaw rozwojowy nRF9160-DK, a także firmware LTE-M, pakiet narzędzi deweloperskich oraz przykładowe aplikacje służące do łączenia z chmurą. Moduł jest też obsługiwany w środowisku SEGGER Embedded Studio.

Układ może być stosowany w asset trackingu, zdalnych licznikach, przemyśle, systemach smart city, medycznych oraz rolniczych.

Więcej informacji na stronie producenta

O autorze