Nowy program dla uczelni technicznych w Polsce od Farnell element14

Studenci podczas jednego z seminariów (archiwum własne Farnell element14)

Przedstawiamy program dla uczelni technicznych, organizowany przez firmę Farnell element 14. Nie ulega wątpliwości, że Internet Rzeczy ma przed sobą wspaniałe perspektywy. Według analityków z IDC Polska, do 2020 roku rynek IoT w Polsce będzie wzrastał średnio o 20,8%. W związku z tym kluczowe jest, aby co roku uczelnie opuszczali absolwenci z wiedzą teoretyczną oraz przygotowaniem praktycznym, gdyż już od kilku lat w Polsce niestety brakuje specjalistów elektroników. W osiągnięciu tego celu pomagają programy wspierania uczelni przez duże firmy elektroniczne.

Jednym z przedsiębiorstw wspierających sektor edukacji w naszym kraju jest dystrybutor, Farnell element14 Oferta firmy skierowana jest do kół naukowych zajmujących się elektroniką, robotyką oraz mechatroniką, a także studentów wydziałów związanych z elektroniką, informatyką oraz automatyką. Specjaliści z firmy Farnell element14 mogą przeprowadzić na uczelni seminaria, m.in. z tematyki Internetu Rzeczy oraz wykorzystania w tej dziedzinie minikomputera Raspberry Pi czy też Arduino. Wiedza teoretyczna jest wzbogacona praktycznymi warsztatami programowania.

Jedno z wydarzeń zostało przeprowadzone we współpracy z Kołem Naukowym Elektroników na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pierwszą część szkolenia poprowadził koordynator sprzedaży Raspberry Pi na Europę Wschodnią. W swoim wystąpieniu zaprezentował budowę najnowszej wersji minikomputera oraz możliwości jego wykorzystania w aplikacjach IoT. Omawiano również ofertę płytek rozszerzeniowych, umożliwiających prototypowanie za pomocą Raspberry Pi – m.in. Sense Hat, PoE Hat, Matrix Voice oraz Graspio. Dodatkowo każdy uczestnik szkolenia dowiedział się o istniejących rozwiązaniach i projektach stworzonych na podstawie minikomputera oraz możliwościach wykorzystania Compute Module (RPi w wersji SoM) jako bazy do pełnej produkcji.

Seminarium na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (archiwum własne Farnell element14)

Drugą część warsztatów poprowadził Szymon Markiewicz, z zawodu programista, znany z bloga InżynierDomu.pl. Omawiał on metody połączenia sprzętu i programowania wysokopoziomowego w projektowaniu urządzeń IoT. Zaprezentował także praktyczne rozwiązania bazujące na niskich warstwach modelu OSI. Dodatkowo, poruszone zostały m.in. tematy:

  • protokołu MQTT w komunikacji M2M,
  • reprezentacji danych i
  • sterowania oraz przetwarzania danych na platformie Raspberry Pi.

Prezentacja miała formę praktyczną – każdy temat poparto przykładem przedstawianym na żywo.

Szymon Markiewicz, InżynierDomu.pl/archiwum własne Farnell element14

Kolejnym wydarzeniem były warsztaty Farnell element14 oraz Raspberry Pi – od projektu do produkcji. Odbyły się one na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Składały się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej zaprezentowano nowoczesne platformy modułów dla systemów wbudowanych, szczególną uwagę poświęcając platformie Raspberry Pi.

W części praktycznej przedstawiciel wydziału, dr hab. inż. Mirosław Szmajda, przeprowadził ćwiczenia z programowania z wykorzystaniem Raspberry Pi oraz płytki rozszerzeniowej Sense Hat, w oparciu o język Python. Studenci mieli za zadanie wyświetlić na matrycy LED nakładki napis „FARNELL JEST OK”. Poniżej można zobaczyć efekty pracy studentów:

Sprzęt zasilił wyposażenie Laboratorium Systemów Wbudowanych Politechniki Opolskiej i będzie służył studentom podczas zajęć uczelnianych. Warsztaty pozwoliły zaprezentować praktyczne wykorzystanie zestawów rozwojowych, a w szczególności platformy Raspberry Pi, w systemach wbudowanych.

Farnell element14 wspiera również inne wydarzenia organizowane na uczelniach, takie jak np. hackatony. Posiada też rozbudowany program wspierania startupów, a przedstawiciele dystrybutora byli obecni na Startup Weekend, który odbył się w Krakowie. Więcej na temat programu wspierania startupów można przeczytać na stronie: https://startup.farnell.com/pl/

„Wspieramy hackatony, organizujemy seminaria i workshopy z programowaniem na żywo na uczelniach wyższych. Robimy to nie tylko w Polsce, ale także w krajach takich, jak Estonia, Czechy czy Litwa. Jeśli chodzi o Polskę, to jesteśmy obecnie partnerem technologicznym BITEhack – turnieju robotów organizowanego przez Stowarzyszenie Studentów BEST AGH Kraków.” – mówi Maria Ożóg, Marketing Manager firmy Farnell element14 na Europę Wschodnią. „Jako partner technologiczny dostarczamy komponenty oraz zapraszamy naszych inżynierów i specjalistów, którzy podczas eventu wspierają studentów i znajdują rozwiązania na różne problemy, zarówno technologiczne, jak i biznesowe. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla przyszłości naszego kraju wychowanie kolejnych pokoleń inżynierów i stawiamy sobie to za główny cel w naszych działaniach.”

Farnell element14 oferuje również preferencyjne warunki sprzedaży swojego asortymentu dla jednostek uczelnianych oraz kół naukowych. Specjalne warunki obejmują m.in. rabaty na produkty z oferty dystrybutora, 30-dniowy termin płatności, a także bezpłatną wysyłkę sprzętu.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie dystrybutora: https://pl.farnell.com/education-and-makers.

Więcej o programie można dowiedzieć się kontaktując się z lokalnym działem marketingu: MarketingEE&Nordics@farnell.com

Zachęcamy też do śledzenia przyszłych wydarzeń organizowanych na uczelniach przy współpracy Farnell element14.

O autorze