Premiera serii mikroprocesorów STM32MP1 oraz systemu OpenSTLinux

STMicroelectronics zaprezentował nowy, wielordzeniowy mikroprocesor STM32MP1. Seria charakteryzuje się wsparciem dla obliczeń i grafiki, energooszczędną kontrolą w czasie rzeczywistym oraz zintegrowaną, zaawansowaną funkcjonalnością. Przeznaczony jest do aplikacji IoT, przemysłowych, inteligentnego domu, medycznych oraz przenośnych. Korzysta z bogatego ekosystemu narzędzi programistycznych do STM32, w tym pomocy technicznej. STMicroelectronics opublikował też system OpenSTLinux – otwartą dystrybucję Linuxa.

Układy STM32MP1 zawierają rdzenie ARM Cortex-A7 oraz ARM Cortex-M4. Elastyczna architektura pozwala na szybkie przetwarzanie danych, pracę w czasie rzeczywistym oraz oszczędność energii. Przykładowo, przy pracy tylko z rdzeniem Cortex-M, z wyłączonym rdzeniem Cortex-A , pobór energii spada aż o 25%. Natomiast przejście w tryb oczekiwania powoduje spadek poboru energii 2500 raza, przy czym ponowne uruchomienie Linuxa trwa od 1 do 3 sekund.

STM32MP1 ma wbudowany procesor graficzny 3D, dzięki któremu można obsługiwać interfejsy HMI. Obsługuje też szerokie spektrum pamięci DDR SDRAM oraz Flash. Ma wbudowane również wiele układów peryferyjnych, które można przypisać zarówno do rdzenia Cortex-A, jak i do Cortex-M.

STM32Cube zostało zaktualizowane do pracy z nowym mikroprocesorem. Zestawy rozwojowe będą dostępne u dystrybutorów już w kwietniu.

Więcej informacji na stronie www.st.com/stm32mp1

O autorze