RS Components wprowadza pierwszy przemysłowy sterownik PLCnext

RS Components wprowadziło pierwszy programowalny sterownik logiczny (PLC), oparty na otwartej platformie sterowania PLCnext Technology firmy Phoenix Contact. Nowy system PLCnext Control, skierowany do modułowych zastosowań sterowania rozproszonego w automatyce przemysłowej i budowie maszyn, łączy w sobie solidność i bezpieczeństwo klasycznego sterownika PLC z otwartością i elastycznością inteligentnych urządzeń IIoT (przemysłowy Internet rzeczy).

Pierwsze urządzenie PLCnext Control firmy Phoenix Contact, dostępne w RS, oznaczono kodem AXC F 2152. Ma ono wysokowydajny dwurdzeniowy procesor ARM Cortex 800 MHz z pamięcią 512 MB. Sterownik umieszczony w wytrzymałej, kompaktowej obudowie o wymiarach 127 x 45 x 75 mm, zawiera również serwer OPC UA. Dysponuje też menedżerem magistrali fieldbus, rejestratorami diagnostycznymi, sterownikami śladów i automatycznym dostępem do bezpośredniego połączenia z chmurą Phoenix Contact, znaną jako Proficloud.

Młodzi inżynierowie mają dziś zazwyczaj dużą wiedzę o zaawansowanych środowiskach programistycznych. Często jednak brakuje im doświadczenia w programowaniu sterowników PLC poprzednich generacji. Platforma PLCnext jest rozszerzeniem klasycznego programowania sterowników PLC zgodnego z normą IEC 61131. Ta norma pozwala programistom na programowanie przy użyciu wielu języków wysokiego poziomu. Do systemu można elastycznie włączać oprogramowanie i aplikacje open-source. Pozwala to zachować wydajność w czasie rzeczywistym i spójność danych związanych z własnym, specyficznym dla urządzenia PLC kodowaniem przy jednoczesnym uniknięciu ograniczeń.

Wielu programistów jest w stanie pracować niezależnie, korzystając z preferowanych przez nich narzędzi programistycznych. Ich wkład bez trudu można gromadzić w jednym projekcie. W rezultacie aplikacje mogą być tworzone znacznie szybciej niż dotychczas. Urządzenie PLCnext Control jest oparte jest na wbudowanej architekturze Linux, rozszerzonej o możliwości pracy w czasie rzeczywistym w jego rdzeniu. System Linux jest stabilny i obsługuje bezpieczną komunikację. Może pracować na wielu różnych platformach sprzętowych, umożliwia skalowanie i wykorzystanie przyszłych architektur procesorów.

Platforma oprogramowania inżynierskiego PLCnext Engineer wykorzystuje moduły automatyki i programowania obiektowego. Umożliwia to zapewnienie jednego zoptymalizowanego interfejsu użytkownika dla wszystkich zadań inżynierskich, oszczędzając czas, a także koszty szkolenia i projektowania. Zgodność z normą IEC 61131-3 zapewnia spójne działanie na całym świecie. Natomiast programowanie bezpieczeństwa funkcjonalnego jest certyfikowane zgodnie z normą IEC 61508.

Produkt PLCnext Control AXC F 2152 firmy Phoenix Contact jest dostępne w RS w regionach EMEA, a także Azja-Pacyfik.

O autorze