Informacje na temat rynku Raspberry Pi dzięki ankiecie użytkowników firmy Farnell

Farnell opublikował nowe informacje na temat sprzedaży i zastosowań jednopłytkowego komputera Raspberry Pi, zdobyte dzięki globalnej ankiecie, przeprowadzonej wśród użytkowników. Nowe dane pozwalają wyjaśnić, dlaczego zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści używają Raspberry Pi.

Badanie uwydatnia powszechność stosowania Raspberry Pi przez profesjonalnych inżynierów na etapie prototypowania i tworzenia rozwiązań koncepcyjnych. Platforma ta ma szczególne znaczenie w IoT, automatyce przemysłowej i aplikacjach sterowania, a jednocześnie jest bardzo popularna wśród twórców – amatorów. Jednocześnie pokazuje, jak wiele użytkowników korzysta z modułów rozszerzeń HAT. Pozwalają one na tworzenie ogromnej liczby różnorodnych rozwiązań, bez potrzeby samodzielnego projektowania płytek.

Kluczowe wnioski z przeprowadzonej ankiety:

  • Jedna trzecia respondentów potwierdziła, że korzystają z Raspberry Pi na potrzeby własnych, domowych projektów. Natomiast ponad jedna trzecia inżynierów korzysta z tego minikomputera na potrzeby tworzenia rozwiązań koncepcyjnych i prototypowania. Pozostali korzystają z komputerów jako systemów testowania oraz w produkcji.
  • 34% twórców wykorzystuje Raspberry Pi jedynie we własnych, osobistych projektach.
  • Twórcy twierdzą, że główny powód do używania komputera to jego cena, a w nieco mniejszym stopniu znaczenie mają wydajność i znajomość produktu. Profesjonalistom zależy natomiast przede wszystkim na łatwości użytkowania – czynnik ten jest dla nich zdecydowanie ważniejszy niż jakikolwiek inny powód do zastosowania minikomputera.
  • Twórcy deklarowali, że ich ulubionymi akcesoriami do Raspberry Pi są moduł kamery i moduł ekranu dotykowego.
  • Profesjonalni inżynierowie korzystają z platformy przede wszystkim na potrzeby aplikacji Internetu Rzeczy. W drugiej kolejności stosują tę platformę do automatyki przemysłowej. Wśród pozostałych aplikacji, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się roboty, wyświetlacze oraz urządzenia konsumenckie.

Najnowsze modele Raspberry Pi i akcesoria do nich można nabyć w firmie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, poprzez firmę Newark w Ameryce Północnej oraz w serwisie element14 w Azji i w krajach Pacyfiku.

O autorze