Program uniwersytecki firmy Renesas – wsparcie dla przyszłego pokolenia innowatorów, by byli gotowi na wyzwania przyszłości

Co może zrobić przemysł, aby pomóc przyszłemu pokoleniu inżynierów przygotować się na wyzwania, które przed nim stoją? Firma Renesas Electronics jest przekonana, że połączenie przemysłu i edukacji jest kluczowe. Z tego powodu Renesas, pierwszoligowy dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych, ustanowił program uniwersytecki (Renesas University Program) podążający realizujący tą wizję: “Razem z nowym pokoleniem innowatorów próbujemy kształtować przyszłość technologii, tworząc rozwiązania półprzewodnikowe, które uczynią nasze życie i świat lepszymi”.

Dzięki bliskiej współpracy z prof. Felixem Hueningiem z UAS Aachen w Niemczech oraz profesorami Douglasem Renaux i Robsonem Linharesem z UTFPR w Brazylii, firma Renesas ułożyła program przedmiotu studiów inżynierskich i magisterskich. Nauczyciele mogą skorzystać z przygotowanych, darmowych materiałów lub dostosować je do konkretnych potrzeb wydziału. Oba programy są zaplanowane na 12 tygodni zajęć i wykorzystują platformę Renesas Synergy.

Platforma Renesas Synergy jest pełną, oficjalnie obsługiwaną platformą, która zawiera bogaty w funkcje pakiet oprogramowania, skalowalną rodzinę mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M oraz kompletne, zintegrowane środowisko rozwojowe. Zawiera cztery różne serie kompatybilnych ze sobą pinowo, sprzętowo oraz programowo mikrokontrolerów Synergy. Zaawansowane serie S7 (wysoka moc obliczeniowa), S5 (duży stopień integracji), S3 (wysoka wydajność), S1 (ultra-niski pobór mocy) mikrokontrolerów wykorzystują popularną architekturę procesorów ARM Cortex-M. Układy charakteryzują się możliwością prostej implementacji połączenia, ponadprzeciętnym bezpieczeństwem i odpornością na uszkodzenia, a także umożliwiają łatwe tworzenie interfejsów HMI (ang. Human-machine interfaces). Platforma umożliwia inżynierom rozpoczęcie projektu systemu na warstwie API i pozwala skupić całą swoją kreatywność na różnorodnych aplikacjach.

Zestaw Renesas Synergy™ S7G2 (YSSKS7G2E30), który jest dostępny całkowicie za darmo w ramach programu uniwersyteckiego, został zaprojektowany w celu zademonstrowania głównych cech platformy Synergy z wykorzystaniem układu S7G2. Jest to zestaw ewaluacyjny dla początkujących, a zatem idealnie nadaje się do zastosowania w salach wykładowych i laboratoriach.

Koncepcja edukacyjna, która stoi za zestawem ewaluacyjnym Renesas Synergy™ S7G2 Starter Kit to wyjątkowa możliwość dla nauczycieli i studentów aby mieć styczność z profesjonalnym oprogramowaniem, jakiego używa się w branży. Nauczyciele mogą zapisywać się do programu uniwersyteckiego online (www.renesas.com/university), aby uzyskać darmowe zestawy oraz slajdy wykładowe, ćwiczenia laboratoryjne i książki. Wykładowcy i studenci otrzymają dostęp do materiałów szkoleniowych i wiodących platform wbudowanych łącznie z pełnym oprogramowaniem komercyjnym – bez żadnych kosztów! Co więcej, stworzona niedawno społeczność uniwersytecka (www.renesasrulz.com/university) oferuje platformę dla studentów i pracowników uczelni, służącą do nawiązywania kontaktów zarówno ze sobą nawzajem jak i z firmą Renesas, a także dzielenia się efektami pracy i pozwalającą na dostęp do newsów i dokumentów związanych z Renesas Synergy, programem uniwersyteckim i nie tylko.

Od uruchomienia w 2017 roku, ponad 100 uniwersytetów na całym świecie zarejestrowało się w programie, między innymi Politechnika Gdańska i Politechnika Białostocka. Dr inż. Rafał Kociszewski z Politechniki Białostockiej, który niedawno dołączył do programu, bardzo się cieszy z tej inicjatywy łączącej przemysł ze środowiskiem akademickim. „Renesas to jeden z globalnych liderów w branży mikrokontrolerów oraz systemów analogowych i zasilających. Ich program uniwersytecki to znakomita okazja dla naszych studentów, żeby pogłębić swoją wiedzę na temat najnowszych technologii, zwłaszcza Internetu Rzeczy (IoT). Studenci wydziału Elektrycznego będą mogli tworzyć, testować i debuggować oprogramowanie przy pomocy zestawów S7G2„.

Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej był jednym z pierwszych na świecie, które dołączyły do programu. Wydziałowe Laboratorium Cyfrowych Systemów Kontrolnych zostało wyposażone w zestawy Rensas Synergy S7G2 w 2017 roku. Od tamtej pory zajęcia laboratoryjne prowadzone są w oparciu o przygotowane materiały i projekty. „Program uniwersytecki Renesas to pożyteczne rozwiązanie, oferujące wsparcie dla politechnik od strony nowych technologii oraz pozwalające studentom Wydziału Elektrotechniki i Automatyki na implementację najnowszych technik IoT stosowanych w branży.” mówi prof. Marcin Morawiec, który wdrożył program na swoim wydziale.

Oprócz wspomnianych koncepcji edukacyjnych, Renesas organizuje coroczny konkurs dla studentów na wystawie Embedded World w Norymberdze, w Niemczech – Renesas MCU Car Rally. Piąta edycja konkursu miała miejsce 28 lutego 2019. W czasie semestru zimowego zespoły studenckie biorące udział w konkursie wraz z opiekunami lub nauczycielami pracowały nad autonomicznym modelem pojazdu złożonym z elementów produkcji firmy Renesas. Wyzwanie polegało na zoptymalizowaniu sprzętu i oprogramowania tak, żeby samochód podążał za białą linią po torze. Oprócz samego wyścigu, studenci i nauczyciele mogli cieszyć się wspaniałym wydarzeniem obejmującym wizytę na targach i wspólną kolacją z innymi zespołami i pracownikami firmy Renesas. Uczestnicy przybyli z uniwersytetów w Austrii, Belgii, Niemczech, Kosowa, Rumunii, Serbii, Słowenii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Wkrótce na stronie www.renesas.com/university zostanie opublikowanych więcej informacji oraz linki do rejestracji w przyszłorocznej edycji MCU Car Rally. Głęboko liczymy na udział uczelni z Polski!

O autorze