RS Components przedstawia uniwersalną biurkową drukarkę 3D ZMorph VX

RS Components przedstawił nową biurkową wielofunkcyjną drukarkę 3D ZMorph VX. Oferuje ona trzy różne tryby pracy: drukowanie 3D metodą nakładania topionego filamentu (FFF), obróbkę CNC oraz laserowe wycinanie i grawerowanie. Nabywcy urządzenia mogą liczyć na profesjonalną jakość druku, niezawodność i możliwość wyboru spośród wielu materiałów do produkcji. To drukarka dla inżynierów, projektantów, artystów i pedagogów, którzy zajmują się pojedynczymi projektami, prototypowaniem lub masową produkcją.

Model ZMorph VX jest dostępny jako podstawowy zestaw do drukowania 3D. Można go ulepszyć w dowolnym momencie za pomocą dodatkowych, wymiennych głowic do wytłaczania, obróbki CNC i grawerowania laserowego, a także jako pełny zestaw, który zawiera wszystkie głowice i akcesoria.

drukarka 3D ZMorph VX

Główny moduł drukarki ma grubą aluminiową obudowę, w której znajdują się podzespoły elektroniczne, płaski borokrzemowy stół roboczy do druku 3D, wzmocniony wózek osi X oraz ekran dotykowy LCD. W pełni automatyczny system kalibracji oferuje bezprecedensową łatwość obsługi.

Zestaw do drukowania 3D zawiera pojedynczy ekstruder do tworzyw sztucznych 1,75 mm z dyszą 0,3 mm (dostępne są również dodatkowe rozmiary dysz: 0,2 i 0,4 mm), podgrzewany stół roboczy do druku 3D, wentylator chłodzący i zestaw startowy z klejem i filamentem PLA. W przypadku drukowania 3D można korzystać z szerokiej gamy innych tworzyw sztucznych, w tym z tworzywa ABS i jego pochodnych, PVA, PET, ASA, nylonu, polistyrenu o wysokiej odporności, TPU oraz niektórych termochromowych i elastycznych tworzyw sztucznych.

Korzystanie z opcjonalnej głowicy z dwoma ekstruderami pozwala na tworzenie modeli przy użyciu dwóch różnych materiałów. Dzięki temu można na przykład drukować modele mechaniczne o wysokim poziomie szczegółowości przy wykorzystaniu materiału pomocniczego rozpuszczalnego w wodzie albo umieszczać kolorowe obrazy na obiektach 3D. Podczas wytłaczania wymienna dysza mieszająca (hot end) łączy materiały o różnych kolorach w poszczególnych proporcjach, co umożliwia uzyskanie wielu gradientów i odcieni kolorów.

Głowica CNC PRO przekształca model VX w stołową maszynę do obróbki CNC i grawerowania, która obsługuje drewno, poliwęglan, płyty z włókna węglowego, HDPE, szkło akrylowe, wosk maszynowy, płytę modelarską, materiały kompozytowe typu Dibond, laminaty miedziane do płytek drukowanych, acetal POM i piankę PVC. Stół do druku 3D można wymienić na wytrzymały aluminiowy stół roboczy CNC z gotowymi otworami, który gwarantuje płaską, stabilną powierzchnię i łatwe zaciskanie.

Głowica Laser PRO może grawerować i/lub przecinać materiały takie jak drewno, skóra, laminat miedziany, papier, tektura, filc czy kryngielit.

Oprogramowanie Voxelizer firmy ZMorph zapewnia intuicyjny interfejs użytkownika, zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalistów, którzy chcą precyzyjnie sterować procesami druku 3D, obróbki CNC i grawerowania laserowego. Najnowsza wersja zawiera filtry 3D, które pomagają użytkownikom w przekształcaniu modeli niedrukowalnych w drukowalne za pomocą inteligentnych struktur pomocniczych.

Obszar roboczy drukarki ZMorph VX to 250 × 235 × 165 mm (w zależności od głowicy). Dokładność pozycjonowania określono na 14 mikronów dla osi X i Y oraz 0,6 mikrona dla osi Z.

Grubość warstwy wynosi 50–400 mikronów.

Drukarka ZMorph VX jest obecnie dostępna w ofercie firmy RS w regionach EMEA oraz Azji i Pacyfiku.

O autorze