LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Farnell poszerza rodzinę modeli Arduino o nowe płytki serii MKR

Farnell poszerzył swoją ofertę produktów do systemów wbudowanych o cztery nowe, potężne, a zarazem niewielkie płytki rozszerzeń do Arduino serii MKR Shields. Zostały one zaprojektowane by zwiększyć możliwości Arduino i pozwolić na tworzenie nowych rodzajów aplikacji.

Rozbudowana oferta produktów z rodziny Arduino MKR, dostępna w sklepie Farnell, daje twórcom, inżynierom i projektantom prototypów nowy zestaw akcesoriów, które można z łatwością wykorzystać w szeregu aplikacji IoT, upraszczając tym samym podróż, jaką stanowi przechodzenie od prototypu do produkcji.

Nowe płytki cechują się wbudowanymi interfejsami komunikacyjnymi i niezwykle niskim poborem prądu. Platforma jest udostępniona na pełnych zasadach open-source, dzięki czemu nowe akcesoria świetnie sprawdzą się w różnorodnych projektach zasilanych bateryjnie, pracujących na krańcach instalacji IoT. Nowe płytki mają standardowe wymiary, typowe dla modułów do Arduino, 32-bitowy mikrokontroler ARM oraz różne wybory wbudowanych interfejsów, takich jak Wi-Fi, GSM, NB-IoT, SigFox i LoRa.

Nowe płytki Arduino MKR

Wśród nowych produktów, dostępnych już teraz na stronie internetowej firmy Farnell, znaleźć można:

  • Arduino MKR Motor Carrier: płytka ta to idealne uzupełnienie płytek MKR, gdyż pozwala użytkownikom błyskawicznie prototypować i budować projekty. Dzięki modułowi MKR Motor Carrier, użytkownicy mogą podłączyć kilka silników i czujników do swojego projektu mechatronicznego i sterować serwonapędami, silnikami stałoprądowymi lub krokowymi. Można go również wykorzystać do podłączania innych elementów wykonawczych i sensorów za pomocą szeregu 3-pinowych wyprowadzeń typu męskiego.
  • Arduino MKR ENV Shield: płytka ta ma wymiary 61 mm x 25 mm i waży jedynie 32 g. Wymaga zasilania napięciem 3,3 V i pozwala łatwo zbierać oraz gromadzić dane środowiskowe, pozyskiwane za pomocą szeregu czujników. Sensory monitorują ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, wilgotność, natężenie oświetlenia oraz natężenie promieniowania ultrafioletowego (UVA i UVB). Płytka została wyposażona w czytnik kart pamięci microSD oraz jest dostarczana z kompletną, gotową do użycia biblioteką, umożliwiającą odczytywanie wartości z różnych czujników. W efekcie bardzo łatwo jest tworzyć nowe rozwiązania i wprowadzać mechanizmy zbierania danych do projektów bazujących na Arduino.
  • Arduino MKR RGB Shield: dzięki tej płytce użytkownicy mogą wypisywać wiadomości oraz prezentować grafiki, za pomocą których będą pokazywać wartości zbierane z użyciem innych płytek MKR. Płytka RGB Shield jest sterowana za pomocą chmury Arduino IoT cloud i zawiera 64 gęsto rozłożone oraz bardzo jasne diody LED RGB. Jest bardzo prosta w swojej konstrukcji i można ją z łatwością zamontować na innej płytce MKR, bez potrzeby lutowania czy stosowania jakichkolwiek dodatkowych przejściówek. Ma wymiary 61,5 mm x 27 mm i wymaga napięcia zasilania równego 5 V. Maksymalny pobierany prąd wynosi 2,5 A. Masa płytki to 32 g.
  • Arduino MKR Therm Shield: ta płytka wymaga napięcia zasilania 3,3 V i może pracować z temperaturami od 200°C do 700 C. Pozwala na pozyskiwanie precyzyjnych odczytów temperatury w bardzo szerokim zakresie, a to za sprawą termopary typu K i cyfrowego czujnika DS18Bxx z interfejsem one-wire. Dwa złącza na płytce pozwalają na użycie termopary typu K z dodatkową przejściówką lub bez niej. Natomiast interfejsem pośredniczącym w odczytach jest układ cyfrowy MAX31855. Wymiary płytki MKR Therm Shield są takie same, jak w przypadku ENV Shield.

Cztery nowe płytki rozszerzeń Arduino MKR są od teraz dostępne w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w sklepie Newark w Ameryce Północnej oraz w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku.