Farnell wprowadza do oferty moduł rozpoznawania twarzy opracowany przez firmę Omron

Farnell rozpoczął dostawy łatwego w montażu, niewielkiego modułu wizyjnego typu HVC (Human Vision Component), produkowanego przez firmę Omron Electronics Components. Moduł HVC łączy w sobie różne funkcje obrazowania oraz dostępny jest zarówno z obiektywem szerokokątnym, jak i teleobiektywem, by dopasować się do różnych potrzeb użytkowników, począwszy od aplikacji w cyfrowych systemach reklamowych, przez automaty do sprzedaży produktów, a kończąc na domowych urządzeniach i systemach bezpieczeństwa.

HVC to modułowa jednostka obrazująca z kamerą, która potrafi rozpoznawać ludzki wyraz twarzy, płeć, wiek, spojrzenie oraz wykrywać mruganie. Model HVC-P2 jest w stanie dokonywać rozpoznawania 10 razy szybciej niż poprzednia generacja HVC. Wprowadzono w niej dziesięć rodzajów funkcji analizy obrazów, by umożliwić ocenę stanu człowieka w różnych sytuacjach, a więc np. w celu wykrywania twarzy, wykrywania ciała człowieka, wykrywania dłoni, oceniania kierunku ustawienia twarzy, oceniania kierunku spojrzenia, szacowania mrugnięć, wieku, płci i wyrazu twarzy (dostępne jest pięć definicji wyrazów twarzy: neutralny, szczęśliwy, zdziwiony, zły i smutny) oraz do samego rozpoznawania twarzy. Na moduł HVC-P2 składają się: kamera i oddzielna płytka, podłączona do kamery za pomocą elastycznej, płaskiej taśmy. Dzięki temu można ją zamontować np. na krawędzi płaskiego wyświetlacza. Moduł może przekazywać na swoim wyjściu obraz o rozdzielczości 160 × 120 pikseli, 320 × 240 pikseli, lub w nie przesyłać żadnego obrazu, a jedynie rozpoznane informacje i oszacowane wartości.

Do kluczowych cech modułu należą:

  • rozdzielczość sensora obrazu równa 1600 × 1200,
  • dostępne wersje z teleobiektywem lub obiektywem szerokokątnym: w przypadku teleobiektywu zakres detekcji w poziomie wynosi 54°, a w pionie 41°; w przypadku obiektywu szerokokątnego, zakres detekcji w poziomie wynosi 94°, a w pionie 76°,
  • napięcie zasilania wynosi 5 VDC ±10%; pobór prądu nie przekracza 0,4 A,
  • zakres temperatur pracy wynosi od 0 °C do +50 °C (bez kondensacji pary lub zamarzania),
  • łatwość montażu oraz niewielkie wymiary modułu pozwalają rozbudować różnorodne urządzenia o funkcje rozpoznawania obrazów,
  • dostępność danych na temat obrazów w formacie RAW (8-bitowy, z danymi Y),
  • rozmiar płytki z kamerą to 25 mm x 25 mm, a płytki z obwodami analizującymi obrazy to: 45 mm x 45 mm.

Moduł Omron Human Vision Component jest dostępny w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w sklepie Newark w Ameryce Północnej oraz w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku.

O autorze