Premiera minikomputera Raspberry Pi 4 model B

Dzisiaj do sprzedaży trafił długo oczekiwany, nowy model komputera Raspberry Pi czwartej generacji. Dysponuje on większą mocą i zawiera wiele usprawnień w stosunku do poprzednich modeli. Nowy komputer jest najpotężniejszym i najlepiej wyposażonym modelem z rodziny Raspberry Pi.

Raspberry Pi 4 B

Sercem nowego minikomputera jest układ SoC Broadcom BCM2711 oparty o cztery rdzenie ARM Cortex-A72, wykonany w procesie technologicznym 28 nm. Dwa wbudowane porty micro HDMI pozwalają na pracę z dwoma wyświetlaczami przy rozdzielczościach do 4K. Komputer wyposażono również w szybkie interfejsy komunikacyjne, dotąd niedostępne w sprzęcie Raspberry Pi. Wśród nich są dwa porty USB 3.0 umożliwiające transfer danych z prędkością do 5 Gb/s, Gigabit Ethernet o prędkości transferu danych do 1 Gb/s, a także Bluetooth w wersji 5.0.

Wbudowany układ graficzny Broadcom VideoCore VI wspiera kodeki H.265 (4K@60FPS), H264 (1080p@60FPS oraz 1080p@30FPS) i obsługuje OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0, dzięki czemu możliwe jest generowanie obrazu w rozdzielczości 4K (3840 × 2160) do 60 klatek na sekundę.

Płytka ma standardowe wymiary 85 x 56 mm. Zawiera wbudowane standardowe 40-pinowe złącze GPIO oraz znane z modelu Raspberry Pi 3 B+ złącze do zasilania za pomocą PoE. Fundacja Raspberry Pi deklaruje, że komputer będzie produkowany co najmniej do stycznia 2026 roku.

Systemy operacyjne NOOBS i Raspbian współpracujące z nową malinką dostępne są na stronie: https://www.raspberrypi.org/downloads/

Model jest dostępny na rynku w trzech wersjach z różnymi pamięciami operacyjnymi: o pojemności 1 GB, o pojemności 2 GB, a także o pojemności 4 GB. Razem z komputerem na rynek wprowadzono rownież akcesoria, m.in. obudowę, zasilacze oraz kable micro HDMI.

Płytka jest już dostępna u dystrybutorów, m.in. w sklepie Kamami.pl, który jest oficjalnym dystrybutorem komputerów i akcesoriów Raspberry Pi w Polsce.

O autorze