Kluczowe aspekty doboru odzieży, czyli krótki poradnik dla osób pracujących z wrażliwą elektroniką

W obecnych czasach ciężko jest znaleźć duże przedsiębiorstwo EMS bądź zakład serwisowy, który nie miałby wyznaczonej strefy EPA. Całość wyposażenia w takiej strefie projektowana jest tak, by zminimalizować ryzyko powstawania wyładowań elektrostatycznych, które mogłyby zagrażać elementom elektronicznym. Z pozoru drobne napięcia mogą bowiem trwale uszkadzać delikatne komponenty, powodując wady produktów i wymierne straty.

Ucząc się od najlepszych spojrzymy jakie praktyki dobrze i łatwo przenieść do naszej codziennej pracy z elektroniką, tak żeby zaoszczędzić sobie czasu, nerwów i pieniędzy. W tej odsłonie poradnika przyjrzymy się temu czym należy kierować się wybierając odzież do pracy z wrażliwą elektroniką.

Wybór najlepiej zacząć od sprawdzenia czy rozważana przez nas odzież posiada właściwe certyfikaty nadane przez niezależne podmioty potwierdzające spełnianie przez nią norm dla branży produkcji i serwisu elektroniki. Kluczowym jest tu znak bezpieczeństwa CE, stanowiący deklarację producenta, że jego wyrób spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw.

W drugiej kolejności powinniśmy się upewnić, że kupujemy produkt wysokiej jakości. Od tego czy wybierzemy produkt z wysokiej jakości materiałów i o odpowiedniej dokładności wykonania może zależeć jego realna skuteczność. O tym aspekcie dużo powiedzą nam opinie wieloletnich użytkowników oraz precyzja wykończenia produktu.

Pamiętajmy również o komforcie. Praca z elektroniką to zadanie precyzyjne, gdzie ostatnim czego chcemy jest drapiący kołnierzyk albo krępujące ruchy rękawy. Dobrze jest również dobrać strój do sezonu pamiętając, że niezależnie od tego jak dobra jest nasza klimatyzacja, dobrze jest mieć coś bardziej przewiewnego w lato i cieplejszego w zimę.

Dobranie stroju idealnego będzie zawsze łatwiejsze jeśli mamy szeroki wybór. Jest to o tyle ważne, że często spędzamy w odzieży roboczej znaczącą część naszego dnia i chcemy się w niej czuć i wyglądać dobrze. Szeroka gama typów, krojów i kolorystyki jest więc ważna, żeby móc wybrać strój taki, jaki chcemy.

Szeroki wybór, dopasowany do potrzeb zarówno kobiet jak i mężczyzn, znajdziemy w szczególności w ofercie marki REECO. Warto się tu zastanowić nad doborem kompletnego ubioru tj. obuwia, spodni, koszulki oraz nakrycia wierzchniego, takiego jak koszula czy bluza. Oferta jest dostępna w szerokiej gamie kolorów i z możliwością pełnej personalizacji. Producent zapewnia, że może w technologii zapewniającej utrzymanie standardów ESD wyszyć zarówno firmowe logo, jak i płomienie oraz skrzyżowane lutownice, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Wspominając o producencie, jest to również czynnik, który warto uwzględnić. Wspomniana wcześniej odzież REECO jest marką firmy RENEX – polskiego producenta i dostawcy wyposażenia dla branży elektronicznej. Firma ma 30 lat doświadczenia i specjalizuje się w dostarczaniu szerokiej oferty urządzeń i usług – od lutownic po piece lutownicze i roboty przemysłowe. Odzież ta jest więc tworzona przez specjalistów z branży, którzy o pracy z elementami elektronicznymi wiedzą dużo.

RENEX jest kompleksowym wsparciem przemysłu elektronicznego, dostarczającym między innymi linie technologiczne do produkcji elektroniki oraz pełne wyposażenie stanowisk dla elektroników w urządzenia i materiały eksploatacyjne. Dodatkowo Grupa RENEX jest największym Centrum Szkoleniowym IPC w Europie Środkowo-Wschodniej.

W siedzibie RENEX znajduje się m.in. Centrum Technologiczne, wyposażone w światowej klasy urządzenia i linie technologiczne, gdzie klienci mogą odbyć szkolenia procesowe, zapoznać się z procesami produkcyjnymi, wykonać prototypy i partie próbne oraz Demo Room, gdzie klienci mogą zapoznać się z funkcjonowaniem wszystkich oferowanych urządzeń.

Więcej na www.reeco.info.pl oraz na www.renex.com.pl

O autorze