RS Components wprowadza inteligentne urządzenia automatyki oparte o Raspberry Pi

Firma RS Components wprowadziła do swojego portfolio dostawców firmę KUNBUS, specjalistycznego producenta inteligentnych modułów komunikacyjnych, w tym urządzeń opartych na magistrali fieldbus i przemysłowej sieci Ethernet, przeznaczonych dla różnych rynków automatyki.

Produkty KUNBUS dostarczane obecnie przez firmę RS obejmują 14 nowych linii, w tym komputery przemysłowe, sterowniki PLC oraz urządzenia do pozyskiwania danych i interfejsy HMI. Najważniejsza seria firmy KUNBUS to Revolution Pi, obejmująca modułowe komputery przemysłowe z oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, bazująca na uznanej platformie Raspberry Pi.

W ramach tego innowacyjnego i niezawodnego systemu modułowego, który spełnia wymagania międzynarodowej normy EN61131-2 dotyczącej sterowników PLC, dostępnych jest szereg jednostek centralnych, w tym RevPi Connect, RevPi Core i RevPi Core 3. Wszystkie produkty są instalowane w obudowach na szynie DIN i wyposażone w złącza USB, Ethernet i HDMI. Oparto je na module obliczeniowym Raspberry Pi, dzięki czemu są w wysokim stopniu kompatybilne z Raspberry Pi 3 i Raspberry Pi B+. W zależności od wymagań dotyczących zastosowań, moduły podstawowe można bezproblemowo rozbudowywać za pomocą odpowiednich cyfrowych lub analogowych modułów We/Wy, a także bramek Fieldbus, które pozwalają połączyć je z siecią przemysłową.

Przykładowo, dzięki otwartej koncepcji platformy brama RevPi Connect zapewnia użytkownikom maksymalną swobodę podczas wdrażania w przemyśle projektów IoT (IIoT), w tym pełne prawa administratora. System został wdrożony jako komputer z szyną DIN lub jako mały moduł sterujący i wykorzystuje specjalnie zmodyfikowaną wersję systemu operacyjnego Raspbian z poprawką obsługi czasu rzeczywistego, jak również obsługuje popularne protokoły IIoT, takie jak MQTT i OPC UA. Poszczególne aplikacje można programować w różnych językach, w tym Node-RED, Python lub bezpośrednio w języku C.

RevPi Connect można również bez użycia modułów rozszerzeń rozbudować o funkcje PROFINET, Ethernet IP, EtherCAT, Modbus TCP i Modbus RTU. Interfejsy Ethernet urządzenia umożliwiają na przykład jego integrację z sieciami informatycznymi i systemami automatyki oraz przesyłanie danych ze środowiska produkcyjnego do chmury.

Przemysłowe moduły komunikacyjne KUNBUS, w tym serii Revolution PI, są obecnie dostępne w ofercie firmy RS w regionach EMEA oraz Azji i Pacyfiku.

O autorze