Farnell prezentuje rozwiązania wzmacniaczy audio klasy D serii Infineon MERUS

Farnell ogłosił wprowadzenie do sprzedaży wzmacniaczy audio klasy D, należących do serii MERUS™  firmy Infineon. Zastosowano w nich pionierską technologię wielopoziomowego przełączania, co pozwoliło poprawić parametry układów i zmniejszyć straty mocy podczas działania systemów audio. Usprawniona konstrukcja, opracowana przez firmę Infineon oraz ulepszone standardy produkcji skutkują uzyskaniem niezwykłej niezawodności i stabilności pracy podzespołów przez cały czas życia produktu. Nowa rodzina cechuje się też zwiększoną sprawnością energetyczną, mniejszymi rozmiarami i masą, lepszą odpornością na interferencje elektromagnetyczne oraz mniejszym kosztem sumarycznym, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku.

Inżynierowie elektronicy mogą wykorzystać układy audio wzmacniaczy klasy D serii MERUS™ w szeregu różnych aplikacji, takich jak głośniki zasilane z baterii lub akumulatorów, inne bezprzewodowe głośniki, soundbary, wielopokojowe systemy audio oraz systemy kina domowego. Do rodziny układów MERUS™ zaliczają się w pełni zintegrowane, monolityczne wzmacniacze audio w postaci układów scalonych, wieloukładowe moduły wzmacniaczy audio oraz osobne układy sterowania wzmacniaczami i MOSFETy mocy, które można stosować w rozwiązaniach skalowalnych i dopasowanych do nawet najbardziej wymagających aplikacji.

Wśród nowych produktów, oferowanych teraz w sklepie Farnell można znaleźć:

  • Układy MA12040P (zasilane napięciem z zakresu 4…18 V) i MA12070P (dla napięć 4…26 V), przeznaczone do głośników zasilanych bateryjnie, głośników bezprzewodowych, soundbarów i systemów domowego audio. Oba układy mają zaimplementowane wbudowane mechanizmy zarządzania mocą, pracujące pod kontrolą algorytmu, który dynamicznie dostosowuje częstotliwość kluczowania i modulację tak, by zminimalizować straty mocy i emitowane promieniowanie elektromagnetyczne przy aktualnie potrzebnej mocy na wyjściu. Zintegrowane przetworniki analogowo-cyfrowe pozwalają na przyjmowanie sygnału cyfrowego poprzez interfejs I2S. Omawiane wzmacniacze mogą pracować z sygnałami o częstotliwości od 44,1 kHz do 192 kHz oraz mają zabezpieczenia przed prądami stałymi, zwarciami, nadmierną temperaturą i zbyt niskim napięciem. Dodatkowo elastycznie dobierane profile mocy pozwalają użytkownikowi wykorzystać technologię przełączania wielopoziomowego tak, by zminimalizować straty mocy lub uzyskać jak najlepszą jakość sygnału audio. Warto wspomnieć, że w ofercie znajdują się też układy bliźniacze, ale przygotowane pod kątem sygnałów analogowych na wejściu, oznaczone jako MA12040 i MA12070.
  • Zestaw EVAL_AUDIO_MA12070P to prosta w użyciu platforma do testowania opisanych powyżej, wysoce wydajnych cyfrowych wzmacniaczy audio 2×80 W klasy D, opracowanych w technologii MERUS™ (model MA12070P). Układy te zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o wysoce wydajnych aplikacjach audio, pozbawionych radiatorów i filtrów. Świetnie nadają się do takich zastosowań jak systemy audio sterowane głosem oraz profesjonalne systemy audio, w których niezwykle ważne jest maksymalne poszerzenie zakresu dynamicznego i uzyskanie najlepszej jakości dźwięku, przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat mocy i emitowanego ciepła.

Rodzina rozwiązań wzmacniaczy audio klasy D firmy Infineon, wykonana w technologii MERUS™, jest dostępna do nabycia w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

O autorze