Rohde & Schwarz przeprowadził pierwszą sesję usług opartych na lokalizacji 5G przy użyciu modemu Qualcomm® Snapdragon ™ X55 5G

Rohde & Schwarz, dostawca wysokiej jakości rozwiązań testowych i pomiarowych dla urządzeń bezprzewodowych, umożliwi producentom telefonów komórkowych i operatorom telefonii komórkowej na całym świecie przetestowanie i weryfikację usług lokalizacyjnych (w skrócie LBS, od ang. Location Based Services) w urządzeniach 5G NR.

Rohde & Schwarz, we współpracy z Qualcomm Technologies, Inc., spółką zależną Qualcomm Incorporated, przeprowadziły pomyślną weryfikację testowej sesji LPP (LTE Positoning Protocol) z wykorzystaniem systemu A-GPS w sieci 5G NR dla urządzenia z modemem Snapdragon X55 5G i rozwiązania Qualcomm® RF. Urządzenie było w stanie pomyślnie ustanowić połączenie w trybie non-standalone (NSA) 5G, a następnie nałożyć poprawki GPS zgodnie z wymaganiami 3GPP.

Technologie określania lokalizacji odgrywają kluczową rolę w dzisiejszych komercyjnych mobilnych urządzeniach bezprzewodowych. Ponieważ usługi stają się coraz bardziej spersonalizowane, oczekuje się, że LBS będzie odgrywać jeszcze większą rolę w 5G. Biorąc pod uwagę to znaczenie, wraz z wprowadzeniem nowych technologii lokalizacji satelitarnej w telefonach komórkowych, takich jak zmodernizowany GPS (L5) i GALILEO, bardzo ważne jest, aby wydajność LBS urządzeń mobilnych była szeroko weryfikowana w środowisku laboratoryjnym przed komercyjnym wprowadzeniem na rynek. System testowy R&S TS-LBS, który składa się z urządzeń testowania komunikacji radiowej R&S CMX500 i R&S CMW500 oraz generatora sygnałów wektorowych R&S SMBV100B, pozwala na sprawdzenie zgodności z 3GPP i planów testowych operatora sieci dla usług opartych na lokalizacji w technologiach 5G NR, LTE, WLAN, WCDMA i GSM . Zakres testów obejmuje wszystkie minimalne testy wydajności i protokołów, które można łatwo rozszerzyć o testy na poziomie R&D lub VoNR E911 (pozwalający na lokalizowanie dzwoniącego służbom ratowniczym) w trybie standalone 5G NR.

Bryan Helmick, Product Manager ds. testowania mobilnych urządzeń radiowych w Rohde & Schwarz USA, Inc., wyjaśnia: „Naszym celem było zapewnienie klientom niezwykle elastycznego rozwiązania testowego obejmującego wszystkie aspekty testowania urządzeń LBS zarówno w zakresie starszych technologii jak i technologii następnej generacji takich jak NR 5G. Starania Rohde & Schwarz i Qualcomm Technologies pomagają sprawdzać systemy LBS na całym świecie, jednocześnie wspierając komercyjne wdrażanie NR 5G.”

Aby uzyskać więcej informacji na temat bezprzewodowych rozwiązań testowych Rohde & Schwarz, odwiedź https://www.rohde-schwarz.com/wireless

O autorze