Ericsson nowatorsko weryfikuje zasięg i wydajność sieci 5G za pomocą rozwiązań firmy Rohde & Schwarz wykorzystujących drony

Firma Rohde & Schwarz, specjalizująca się w testach i miernictwie, dostarczyła narzędzia do badania zasięgu, wydajności i działania sieci komórkowych w testach zarządzanych przez firmę Ericsson, światowego lidera w dziedzinie infrastruktury sieci. Podczas testów wykorzystano drony. Unikalna procedura daje niespotykaną dotąd trójwymiarowość, dokładność pozycjonowania i powtarzalność testów. Otwiera także nowe możliwości zapewnienia jakości usług (QoS) dla wymagających zastosowań 5G, takich jak przemysł 4.0, motoryzacja i bezpieczeństwo publiczne.

Wdrożenie 5G New Radio (NR) umożliwia abonentom, rządom i przemysłowi nowe sposoby wykorzystania sieci komórkowych. Zwiększa również nacisk na prawidłową weryfikację zasięgu, wydajności i działania sieci, tym samym zwiększając wymaganą dokładność i dostępność tradycyjnych testów terenowych.

Zespół projektowy z siedzibą w Jorvas w Finlandii, kierowany przez Richarda Wiréna, szefa technicznego programu firmy Ericsson o nazwie RAN (ang. Radio Access Network), mającego na celu m.in. wdrożenie technologii 5G w firmie Ericsson, opracował, wraz z wyższą szkołą Centria University of Applied Sciences, nowy system do testowania pokrycia sieci komórkowej. Wykorzystuje on mobilne skanery do testowania sieci i smartfony Rohde & Schwarz zamontowane na dronie, które można elastycznie zaprogramować do wykonywania automatycznych testów, na przykład w celu precyzyjnego wyboru trasy i kontroli prędkości drona. To rozwiązanie jest szczególnie wartościowe w przypadku zastosowań przemysłowych. Ma również istotne zalety w porównaniu z tradycyjnymi testami wykorzystującymi chód pieszy lub jazdę samochodem, zapewniając niespotykaną powtarzalność i dokładność pozycjonowania z możliwością weryfikacji kształtowania wiązki i pokrycia przestrzeni w 3D.

Zamontowany na dronie skaner sieci R&S TSMA6 może weryfikować ważne wskaźniki zasięgu sieci LTE i 5G NR, takie jak moc odbieranego sygnału (RSRP) i jakości sygnału w stosunku do zakłóceń szumu (SINR), zgodnie ze standardem 3GPP. W połączeniu z optymalizatorem opartym na smartfonie z systemem R&S QualiPoc Android, możliwe jest śledzenie adresu IP oraz pomiary jakościowe, np. parametry aktualnie obsługującej stacji bazowej. Rozwiązanie wykorzystuje obecnie sprzęt w technologii LTE, ale wkrótce będzie dalej rozwijane w celu włączenia urządzeń 5G, takich jak Samsung S10 5G.

Dron można zaprogramować do dokładnego podążania trójwymiarową trasą. Ponad 20 udanych lotów pomiarowych przeprowadzonych do tej pory pokazało, że procedura i wyniki są niezwykle powtarzalne. Loty dronów miały różny czas trwania, wysokości i trasy, w zależności od konkretnego przypadku testowego. Kontrola drona oraz uwierzytelnianie i komunikacja z kontrolą ruchu lotniczego stanowią niebagatelne wyzwanie dla opracowania solidnych rozwiązań opartych na dronach. W opracowanym systemie wykorzystują one sieci komórkowe, co eliminuje potrzebę utrzymywania drona w zasięgu wzroku pilota.

Projekt powstał we współpracy firm Ericsson i Rohde & Schwarz oraz uniwersytetu w Tampere i wyższej szkoły Centria University of Applied Sciences. Stanowi on część programu Business Finland 5G FORCE.

Richard Wirén, kierownik ds. programu RAN firmy Ericsson, mówi: „Aby technologia 5G mogła sprostać oczekiwaniom, niezbędna jest weryfikacja działania i jakości w terenie, a ten projekt jest pionierskim sposobem zapewnienia naszym klientom wydajności sieci, której potrzebują. Z przyjemnością korzystamy z rozwiązań testowych Rohde & Schwarz, które okazały się niezawodne i cieszymy się, że mamy teraz dostęp do rozwiązań opartych na komercyjnie dostępnych urządzeniach 5G NR, takich jak Samsung S10 5G. ”

Wiceprezes ds. Testowania sieci mobilnych Rohde & Schwarz, Hanspeter Bobst, powiedział: „Z przyjemnością łączymy naszą największą w branży wiedzę na temat testowania sieci mobilnych z długą tradycją innowacji sieciowych firmy Ericsson, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wrażenia z korzystania z sieci 5G NR, które właśnie stają się rzeczywistością.”

Przyszłe prace będą się koncentrować na testowaniu szczególnych zastosowań sieci 5G, między innymi w ramach bezpieczeństwa publicznego czy komunikacji maszynowej dla Przemysłu 4.0, rozszerzaniu zakresu częstotliwości do ekstremalnie wysokich pasm mmWave i testowania w środowisku miejskim.

Więcej informacji na stronie: https://www.rohde-schwarz.com/pl/solutions/test-and-measurement/mobile-network-testing/network-optimization/network-optimization_231990.html

O autorze