LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowy rdzeń ARM Cortex-M55 do aplikacji sztucznej inteligencji

ARM ogłosił powstanie nowego rdzenia Cortex-M55. Rdzeń jest zoptymalizowany pod kątem obliczeń w sieciach neuronowych i sztucznej inteligencji. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej przyspieszyć przetwarzanie danych, do oferty wprowadzono również pierwszy koprocesor microNPU (Neural Processing Unit) – ARM Ethos-U55.

ARM Cortex-M55

Nowy rdzeń jest pierwszym, w którym wykorzystano architekturę Armv8.1-M, a także technologię przetwarzania wektorowego Arm Helium. Według producenta, Cortex-M55 umożliwia 15 razy szybsze obliczenia w algorytmach uczenia maszynowego oraz 5 razy szybsze obliczenia DSP w stosunku do rdzeni Cortex-M poprzedniej generacji. Dodatkowo pozwala na wprowadzanie własnych instrukcji, co jest nowością w rodzinie Cortex-M i pozwala na optymalizację pracy układu do potrzeb konkretnego zastosowania.

Do jeszcze bardziej wymagających aplikacji uczenia maszynowego, ARM proponuje koprocesor NPU Ethos-U55. Może on bardzo łatwo współpracować z Cortexem-M55, a według producenta ta para może zwiększyć wydajność obliczeń ML nawet 480 razy. Ethos-U55 ma szerokie możliwości konfiguracji, a zastosowanie algorytmów kompresji umożliwia oszczędność energii i zmniejszenie modelu uczenia maszynowego. Pozwala to na uruchomienie projektów dostępnych do tej pory tylko na większych systemach.

Więcej informacji na temat rdzenia Cortex-M55 i koprocesora Ethos-U55 można znaleźć na stronie firmy ARM.

Przewidywana data pojawienia się na rynku układów z rdzeniem Cortex-M55 to rok 2021.

Autor: ARM