RS Components wprowadza niedrogi i wydajny czujnik temperatury na podczerwień

RS Components dodał do oferty nowy czujnik temperatury na podczerwień RS PRO. Jest to niedrogi bezdotykowy sensor temperatury z wyjściem napięcia przeznaczony do obsługi technicznej, napraw i remontów w inteligentnych środowiskach produkcyjnych.

Nowy czujnik temperatury na podczerwień RS PRO jest bardzo mały – ma zaledwie 30 mm długości i 31 mm średnicy – a wyprowadzony z boku przewód ułatwia umieszczanie go w ciasnych miejscach. Pokazuje temperaturę na wbudowanym wyświetlaczu OLED bez konieczności dotykania powierzchni docelowej dla pomiaru. Sensor sprawdza się idealnie w sytuacjach, gdy nie można używać czujników kontaktowych; Taka sytuacja ma miejsce na przykład gdy cel jest w ruchu lub jest niedostępny.

Czujnik umożliwia pomiar temperatury w zakresie od 0 do 1000°C z dokładnością ±1,5% lub ±1,5°C, zależnie która wartość jest większa. Cechuje się także powtarzalnością ±0,5% odczytu albo ±0,5°C. Czas reakcji wynosi zaledwie 250 ms, co umożliwia ciągłe monitorowanie urządzeń przemysłowych za pomocą napięcia wyjściowego DC.

Czujnik przesyła jednocześnie sygnały wyjściowe napięcia i alarmu. Napięcie wyjściowe można skonfigurować na wartość 0–5 V DC, 1–5 V DC lub 0–10 V DC. Dostępna jest opcja regulacji skali zakresu temperatury przy użyciu wbudowanych elementów sterujących czujnika. Wyjście alarmu typu otwarty kolektor umożliwia regulację progu temperatury i histerezy.

Sensor skonfigurowano do pomiarów na powierzchniach nieodbijających światła, takich jak papier, tworzywa sztuczne, guma, drewno, asfalt, żywność, farmaceutyki, materiały organiczne czy malowany metal. Aby zmierzyć temperaturę powierzchni odbijających ciał stałych lub cieczy, użytkownik może dostosować ustawienia emisyjności w zakresie od 0,20 do 1,00.

Czujnik jest standardowo wyposażony w przewód o długości 1 m, który można przedłużyć przy użyciu złączy lub bloków zaciskowych. Dostępny jest też opcjonalny kołnierz wylotowy powietrza, który pomaga utrzymywać część pomiarową w czystości w obecności zanieczyszczeń.

Urządzenie ma stopień szczelności IP65 i jest obecnie dostępne w obszarach EMEA oraz Azji i Pacyfiku. Ponadto posiada certyfikat RS PRO Seal of Approval.

O autorze