Wyniki ogólnopolskiego konkursu dla młodych elektroników „Elektronika – by żyło się łatwiej 2020”

W dniu 5 marca na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej odbył się Finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej 2020”. Konkurs jest organizowany przez pracowników Katedr powstałych z Instytutu Elektroniki z partnerami: firmą Siemens i Kamami. Kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy interesują się elektroniką, automatyką, robotyką, a także informatyką.

Konkurs ma formułę otwartą tzn. nie ma ściśle określonego zadania. Uczestnicy przysyłają praktycznie zrealizowane projekty, mieszczące się w zakresie tematyki konkursu. Jury konkursowe, w skład którego wchodzą pracownicy wywodzący się z Instytutu Elektroniki, wyłoniło dziesięć najlepszych prac. W czasie finału wyróżnione prace rywalizowały o jak najlepsze miejsca, a także cenne nagrody.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 107 osób, które pracując samodzielnie lub w 2‑osobowych zespołach zaproponowały 70 projektów. W konkursie wzięli udział uczniowie z całej Polski, między innymi z Warszawy, Poznania, Gdańska, Białegostoku, Lublina, Zielonej Góry, Grudziądza, Siedlec, Jarosławia, Nowego Sącza, Tarnowa, Biłgoraju, Białogardu, Olkusza, Skarżyska-Kamiennej, Kędzierzyna-Koźla, a także wielu innych miast.

Tematyka zgłoszonych projektów jest niezwykle szeroka: obejmuje elementy automatyki domowej, centrale alarmowe oraz układy kontroli dostępu, układy zasilające, urządzenia do analizy jakości wody, inteligentne systemy stosowane w produkcji żywności, pomoce dydaktyczne, specjalizowane roboty mobilne, humanoidalne, zaawansowane roboty przemysłowe, systemy geolokalizacji obiektów, sterowane numerycznie wiertarki, obrabiarki, pomoce dla osób starszych lub niepełnosprawnych, systemy nagłaśniające, syntezatory audio, urządzenia zwiększające bezpieczeństwo na drogach, gry elektroniczne, a także aplikacje na telefony komórkowe.

Zwycięzcy konkursu

W pierwszej części finału, która odbyła się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach finaliści zaprezentowali swoje projekty. Oceniało je grono jurorów, w skład którego wchodzili przedstawiciele firm partnerskich, a także pracownicy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Werdyktem jury pierwsze trzy miejsca w Konkursie zajęli:

  1. Bartosz Trefon – projekt „Robot humanoidalny wielkości człowieka”
  2. Wiktor Nowacki – projekt „Robot 4DoF Copernicus”
  3. Jacek Wieczorek – projekt „Syntezator Cyfrowy”.

Równorzędne wyróżnienia I stopnia otrzymali:

  • Krzysztof Borek i Piotr Sokołowski – „SmartHive – inteligenta pasieka”,,
  • Dominik Gołąb i Bartłomiej Dudek – „Obroża z lokalizatorem GPS”
  • Robert Dworniczak i Konrad Ostrowski – „Model dydaktyczny linii produkcyjnej do znakowania”,
  • Tomasz Langer – „Urządzenie dla rowerzysty wspomagające bezpieczne wykonanie manewrów”,
  • Szymon Turko i Łukasz Wywrót – „Twój dom w twoich rękach-inteligentny dom”,
  • Grzegorz Pośpiech i Tomasz Rajca – „Wprowadzenie procesu automatyzacji w uprawie roślin w warunkach bezglebowych”,
  • Karol Wilk – „Robot rysujący Skorpion”

Dzięki partnerskiej współpracy pracowników Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki z Urzędem Miasta Żory, a także Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, po prezentacjach konkursowych Laureaci Konkursu wraz z opiekunami udali się do Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się podczas uroczystej Gali Finałowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. Zaprezentowano na niej trzy wybrane projekty. Fundatorami nagród były firmy Siemens, Kamami, Rektor Politechniki Śląskiej, Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, Prezydent miasta Żory, a także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczne.

Prezentacji wyróżnionych projektów wysłuchało grono znamienitych gości ze świata nauki, samorządowcy z licznych śląskich miast, przedstawiciele władz oświatowych oraz przemysłu. Wydarzenie zakończył koncert Katarzyny Moś.

O autorze