Odroid C4 – nowy minikomputer z procesorem Amlogic S905X3

Kilka tygodni temu Hardkernel poinformował o premierze nowego komputera jednopłytkowego z rodziny Odroid – modelu C4. Jest to kontynuacja serii C, a więc jednocześnie następca dobrze znanego komputera Odroid C2, który odniósł duży sukces. Czy nowy model Odroida ma szanse go powtórzyć?

Sercem komputera jest układ SoC Amlogic S905X3 wyposażony w cztery rdzenie ARM Cortex-A53 pracujące z częstotliwością do 2,0 GHz. Układ zawiera także cztery silniki graficzne Mali-G31 o taktowaniu do 650 MHz. Jest to więc nowsza i szybsza wersja układu Amlogic S905 zastosowanego w Odroidzie C2. W porównaniu do poprzednika, nowe urządzenia mają też dwa razy więcej pamięci operacyjnej – są to 4 GB pamięci DDR4 z magistralą o szerokości 32 bitów.

Elementy wyposażenia komputera Odroid C4

Odroid C4 zawiera złącze umożliwiające podłączenie pamięci eMMC oraz slot na kartę pamięci microSD. Obie pamięci mogą służyć do przechowywania systemu operacyjnego. Komputer obsługuje moduły eMMC o pojemności 8, 16, 32 oraz 64 GB – w ofercie producenta są już odpowiednie moduły z nagranymi systemami Linux oraz Android. Natomiast jeśli chodzi o karty MicroSD, warto zaznaczyć, że kontroler obsługuje karty UHS-I. Domyślna kolejność bootowania jest następująca – Odroid C4 uruchamia się najpierw z pamięci eMMC, a dopiero w razie niewykrycia modułu – z karty pamięci.

Rys. 1. Komputer Odroid C4 – widok od spodu

Komputer zawiera również pełen zestaw złączy służących do komunikacji z otoczeniem. Dysponuje czterema portami USB w wersji 3.0, co jest znaczącym unowocześnieniem względem poprzednich modeli. Na płytce zamontowano także złącze MicroUSB OTG w wersji 2.0. Warto zauważyć, że w odróżnieniu od Odroida C2, modelu C4 nie można zasilać ze złącza MicroUSB. Zasilanie można podłączyć do urządzenia jedynie za pomocą złącza DC 5,5/2,1 mm. To kolejna różnica z poprzednimi modelami z serii C, w których były stosowane złącza o wymiarach 2,5/0,8 mm. Producent zaleca użycie zasilacza o napięciu 12 V i prądzie 2 A.

Rys. 2. Komputer Odroid C4 – widok z góry

Podobnie jak w poprzednich wersjach komputera, w modelu C4 zastosowano interfejs HDMI w wersji 2.0 umożliwiający pracę z rozdzielczością 4K przy 60 klatkach na sekundę, a także obsługę funkcji HDR, CEC i EDID. Oczywiście wykorzystanie pełni możliwości HDMI wymaga odpowiedniego monitora, a także przewodu. Urządzenie można połączyć z siecią za pomocą interfejsu Gigabit Ethernet. Wzorem innych komputerów z rodziny Odroid, model C4 nie zawiera wbudowanego modułu Wi-Fi. Tym niemniej, w przypadku chęci podłączenia Odroida do sieci bezprzewodowej, można skorzystać z modułów USB, również tych produkowanych przez Hardkernel.

Rys. 3. Odroid C4 i Odroid C2

Wyposażenie komputera uzupełnia 40-pinowe złącze rozszerzeń zgodne z Raspberry Pi, odbiornik podczerwony, złącze interfejsów audio (I2S oraz SPDIF), a także złącze UART do podłączenia konsoli (np. przez konwerter USB-UART). Na układzie SoC zamontowano radiator o wyglądzie znanym z poprzednich modeli. Podobieństwem jest również charakterystyczne złącze na kartę pamięci.

Rys. 4. Schemat elementów komputera Odroid C4

Uruchomienie Odroida C4

Aby uruchomić komputer przyda się jeszcze kilka komponentów. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w kartę pamięci lub moduł eMMC z zainstalowanym systemem. Jeśli chodzi o kartę microSD, minimalną pojemnością jest 8 GB, ale producent zaleca użycie karty o pojemności 32 GB.

Producent udostępnia na swojej stronie dystrybucję systemu Ubuntu przeznaczoną specjalnie dla komputerów Odroid C4. Dystrybucja dostępna jest w najnowszej wersji 20.04. Tradycyjnie firma Hardkernel przygotowuje obraz systemu Ubuntu w wersji minimalnej, ale dla modelu C4 jest on jeszcze w produkcji.

Rys. 5. System Ubuntu na komputerze Odroid C4

Za to skończony i dostępny jest inny system, z którego znane są urządzenia Odroid – Android. Komputer można uruchomić pod kontrolą systemu w wersji 9.0.0 znanej pod nazwą kodową Pie. Obsługa systemu Android to zdecydowanie wyróżniająca cecha komputerów tej marki. Pozwala to na wykorzystanie urządzenia m.in. jako centrum multimedialne, konsolę do gier, a także do rozwoju aplikacji.

Rys. 6. System Android na komputerze Odroid C4

Dostępne są również obrazy systemów zaprojektowane przez firmy zewnętrzne. Są to m.in. Debian Buster, Manjaro ARM, Armbian, CoreELEC, a także Volumio. Systemy dostępne są na stronie producenta.

Procedura nagrywania systemu dla Odroida C4 jest wykonywana w taki sam sposób jak dla wszystkich innych komputerów jednopłytkowych. Należy użyć komputera PC oraz programu do nagrywania obrazów systemu na kartę pamięci, takiego jak Balena Etcher lub Win32 Disk Imager.

Oprócz systemu należy urządzenie podłączyć do monitora za pomocą przewodu HDMI. Przyda się również klawiatura i mysz podłączane do USB. Warto również podłączyć urządzenie do sieci, np. za pomocą kablowego połączenia Ethernet. Na koniec oczywiście trzeba do Odroida podłączyć zasilacz.

Testy wydajności komputera

Producent zaprezentował także testy wydajności komputera. Pomiary przeprowadzono dla benchmarków Drysthone-2, Whetstone dla podwójnej precyzji, testu przepustowości pamięci (mbw), a także kompresji 7-zip. W każdym z tych testów model C4 okazał się szybszy o od 40% do 55% od swojego poprzednika. Poniżej zaprezentowano porównanie wyników dla komputerów z serii Odroid oraz Raspberry Pi 4.

Rys. 7. Testy wydajności – wykres porównawczy

Uwzględniono również testy GPU. Odroid C4 dysponuje koprocesorem graficznym Mali-G31 o taktowaniu do 650 MHz, opartym na technologii Bifrost firmy ARM. Jest o ok. 50% szybszy niż Mali-450MP, który został zastosowany w Odroidzie C2.

Testy wykonano za pomocą programu glmark-es2 z opcją „–off-screen”.

Rys. 8. Testy wydajności GPU

W komputerze zastosowano pamięć RAM DDR4 pracującą z częstotliwością 1320 MHz. Przepustowość jest aż 1,6 razy większa niż dla modelu C2.

Rys. 9. Testy wydajności pamięci

Dociekliwych czytelników zachęcamy do wykonania własnych testów i porównań z dostępnymi na rynku urządzeniami.

Podsumowanie

Nowy model z rodziny Odroid to unowocześniona wersja modelu C2, który jest z nami już od ponad 4 lat. W stosunku do poprzednika zastosowano nowy procesor, pamięć RAM oraz szybszy interfejs USB, co sprawia, że Odroid C4 ma lepszą wydajność i może zastąpić poprzednika w nowoczesnych projektach. Jednocześnie zachowano charakter komputera i na pierwszy rzut oka widać, że jest to bezpośrednia kontynuacja serii. Urządzenie spodoba się nie tylko miłośnikom komputerów Odroid, ale ze względu na dobre parametry techniczne i podobne wymiary jest także ciekawą alternatywą dla Raspberry Pi.

Obszerna dokumentacja urządzenia jest dostępna na stronie wiki producenta.

Komputer Odroid C4 dostępny jest w ofercie Kamami.pl

O autorze