Przenośna konsola Odroid GO Advance

Instalacja systemu

Po zmontowaniu urządzenia należy zaopatrzyć się w kartę microSD z zainstalowanym systemem operacyjnym. Zestaw nie zawiera karty pamięci, więc trzeba dokupić ją osobno. Producent zaleca stosowanie pamięci o pojemności co najmniej 8 GB. Systemy operacyjne są dostępne do pobrania na stronie https://wiki.odroid.com/odroid_go_advance/make_sd_card. Warto zwrócić uwagę, że najnowsza wersja urządzenia – Odroid GO Advance Black Edition – jest obsługiwana tylko przez system Ubuntu w najnowszej wersji 20.04.

Do nagrania systemu na kartę pamięci służy m.in. oprogramowanie Balena Etcher.

Kartę pamięci należy umieścić w odpowiednim miejscu urządzenia.

Rys. 14. Karta pamięci w Odroidzie GO Advance

Wgrywanie gier na system

Są dwa sposoby na wgranie plików rom z grami na urządzenie. Pierwszym sposobem jest skopiowanie gier bezpośrednio na kartę pamięci. Biblioteka gier znajduje się na partycji root w folderze roms. Tam należy skopiować grę do odpowiedniego folderu, zgodnie z platformą, na którą wydano grę.

Rys. 15. Biblioteka gier na karcie microSD

Niestety jako, że partycja root jest sformatowana w systemie ext4, system Widnows nie może jej odczytać bez zastosowania dodatkowego oprogramowania. Ten sposób jest więc najwygodniejszy dla użytkowników dysponujących komputerem z zainstalowanym systemem Linux.

Przesyłanie gier za pomocą scp

Na szczęście jest jeszcze drugi sposób. Można połączyć się z urządzeniem przez sieć bezprzewodową. Wtedy za pomocą protokołu ssh można zdalnie przesyłać pliki z grą do pamięci konsoli.

Aby połączyć się z siecią Wi-Fi należy w ekranie głównym wejść w Configuration, a następnie w WIFI. Aby dodać nowe połączenie należy za pomocą prawego górnego przycisku wejść w przycisk „+” oraz nacisnąć przycisk A. Następnie trzeba odnaleźć wybraną sieć Wi-Fi oraz wpisać hasło. Po chwili urządzenie połączy się z siecią.

Adres IP urządzenia można sprawdzić za pomocą polecenia NETWORK INFO w menu głównym konfiguracji.

Rys. 16. Menu główne konfiguracji Odroida GO Advance

Teraz należy połączyć się z urządzeniem za pomocą protokołu scp. W systemie Windows można to zrobić za pomocą programu WinSCP. Jako protokół należy podać SCP. Natomiast jako nazwę użytkownika: odroid. Hasło do komputera to odroid.

Program jest prosty w obsłudze. Działa mniej więcej jak Total Commander. Wystarczy przeciągnąć wybrane pliki z dysku, aby zostały skopiowane na odpowiedni folder w konsoli.

Rys. 17. Kopiowanie plików za pomocą programu WinSCP

Po skopiowaniu plików należy zrestartować urządzenie.

Sama obsługa menu jest intuicyjna i przebiega podobnie jak w przypadku Retro Pie. Sam system korzysta z oprogramowania Emulation Station. Podczas sterowania warto wiedzieć, że przycisk Select jest oznaczony na obudowie jako III, natomiast Start – jako IV.

Podczas testów urządzenia nie zaobserwowano żadnych problemów w emulacji gier. Mimo to producent ostrzega, że nie wszystkie gry będą działały z pełną prędkością.

Rys. 18. Odroid GO Advance z uruchomioną grą

Oczywiście Odroid GO Advance nie musi służyć tylko do gier. Powstał już projekt telefonu komórkowego oparty właśnie o to urządzenie. Więcej informacji na stronie: https://magazine.odroid.com/article/odroid-go-advance-cell-phone-a-custom-built-and-coded-cell-phone

Podsumowanie

Odroid GO Advance to bardzo interesujące urządzenie. Pomysł połączenia otwartych emulatorów konsol do gier w przenośnej obudowie w stylu GameBoya czy PSP jest w mojej opinii interesującym pomysłem. Dodatkowo zastosowanie procesora Rockchip RK3362 sprawia, że jest to pełnoprawny minikomputer co sprawia, że można zastosować go w zupełnie innym celu niż granie. Ale nawet jeśli mamy zamiar tylko grać, to Odroid GO Advance jest w stanie dostarczyć dużo frajdy i rozrywki.

O autorze