Drukarki 3D z oferty firmy Flashforge

Drukarki 3D w ciągu kilku lat stały się nieodzownym elementem świata techniki. Możliwość szybkiego i taniego drukowania prototypów elementów mechanicznych umożliwia szybkie sprawdzenie czy zaprojektowana część pasuje do reszty projektowanego urządzenia. Dodatkowo, technologia druku 3D umożliwia efektywne wytwarzanie elementów o własnym kształcie, w małych seriach, a nawet w pojedynczych sztukach. Otwiera to zupełnie nowe możliwości m.in. przed branżą medyczną, gdzie druku 3D używa się np. do wytwarzania protez o niestandardowym kształcie. Oprócz profesjonalnych zastosowań, drukarki 3D zdobyły również bardzo dużą popularność wśród hobbystów, którzy mogą w ten sposób zaprojektować własną konstrukcję, wydrukować element, który jest trudno dostępny na rynku, a także po prostu wytworzyć elementy dekoracyjne lub funkcjonalne.

Jednym z najpopularniejszych producentów drukarek 3D na rynku jest Flashforge. Firma celuje głównie w pełnowartościowe, niskobudżetowe urządzenia, które można łatwo wykorzystać w domowym warsztacie, lub też w szkole bądź kole zainteresowań. Pomimo stosunkowo niskich cen, produkty Flashforge umożliwiają drukowanie elementów mechanicznych z wystarczającą dokładnością, aby bez większych problemów spełnić wszystkie wymagania projektów amatorskich oraz szkolnych.

Flashforge Finder

Podstawowym produktem z oferty Flashforge jest drukarka Finder. Jest to sprzęt szczególnie polecany dla użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z drukiem 3D. Intuicyjny interfejs użytkownika umożliwia łatwą obsługę sprzętu za pomocą wyświetlacza dotykowego. Drukarka obsługuje pliki w standardach STL oraz OBJ. Oferuje kilka sposobów na przesyłanie plików do pamięci urządzenia – są to połączenie USB bezpośrednio z komputerem, druk z pamięci masowej USB, a także możliwość transferu danych za pośrednictwem sieci bezprzewodowej Wi-Fi oraz przewodowej Ethernet.

Rys. 1. Drukarka Flashforge Finder

Drukarka jest dostępna na rynku w postaci kompletnego, w pełni zmontowanego urządzenia. Dzięki temu użytkownik może od razu rozpocząć drukowanie projektów. Obszar roboczy wynosi 140 x 140 x 140 mm, co pozwala na wytwarzanie stosunkowo dużych obiektów. Producent wyposażył drukarkę w liczne zabezpieczenia, takie jak obudowaną głowicę drukującą, zabezpieczenia na przewody czy niepodgrzewany stół, co uniemożliwia oparzenie się podczas pracy.

Flashforge Finder dysponuje jednym ekstruderem o średnicy 0,4 mm. Ekstruder może nagrzewać się maksymalnie do temperatury 240°C. Drukarka obsługuje filamenty z materiałów PLA, LayBrick oraz Laywood. Grubość druku wynosi od 0,1 mm do 0,4 mm, natomiast dokładność wydruku wynosi ±0,2 mm. Dodatkowo urządzenie cechuje się bardzo cichą pracą – producent podaje, że drukarka generuje hałas o natężeniu jedynie 50 dB.

Flashforge Guider II i Guider IIS

Nieco bardziej zaawansowanymi modelami z oferty Flashforge są urządzenia z serii Guider. Producent podaje, że są to urządzenia przystosowane do pracy w środowisku naukowym i przemysłowym. Duży obszar roboczy o wymiarach 280 x 250 x 300 mm zapewnia możliwość drukowania nawet bardzo dużych i rozbudowanych elementów. Znakomicie sprawdzi się także w przypadku druków seryjnych, czyli drukowania kilku elementów w trakcie jednego procesu.

Rys. 2. Przykładowa seria elementów wytwarzana podczas pojedynczego wydruku

Urządzenia wyposażono w system umożliwiający kontunuowanie procesu wydruku po zaniku zasilania. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza podczas długich wydruków, gdzie w przypadku awarii w urządzeniu bez tej funkcji, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do rozpoczęcia wydruku od początku.

W urządzeniach z serii Guider filament umieszczany jest w specjalnym uchwycie wbudowanym w drukarkę, a wymiana jest prosta i intuicyjna. Drukarki obsługują szeroki zakres filamentów, w tym ABS, PLA, PVA, NinjaFlex, Rubber, Laybrick, Laywood, Nylon/PLA, ECO PETG, ECO PLA Wood, ECO TPU oraz materiały rozpuszczalne różnych producentów. Urządzenia dysponują innowacyjnym systemem chłodzenia wydruku okalającym głowicę oraz podgrzewanym stołem, co zapewnia jeszcze lepszą jakość wydruku.

Model Guider IIS wyposażono w dodatkowe filtry powietrza umożliwiające oczyszczanie powietrza z oparów generowanych z podczas drukowania. Dysponuje także kamerami HD, co umożliwia podgląd stanu procesu drukowania, również w sposób zdalny.

Rys. 3. Drukarka Flashforge Guider II S

Adventurer 3

Kolejnym modelem jest drukarka Adventurer 3. Podobnie jak model Finder jest przeznaczona dla początkujących użytkowników. Sterowanie drukarką jest łatwe dzięki wygodnemu interfejsowi oraz zainstalowanemu wyświetlaczowi dotykowemu o przekątnej 2,8”. Obszar roboczy wynosi 150 x 150 x 150 mm.

Rys. 4. Urządzenie Flashforge Adventurer 3

Drukarka dysponuje wyjmowaną dyszą drukującą. Dzięki niej proces wyjmowana ekstrudera wymaga jedynie trzech prostych kroków, co znacząco ułatwia wymianę lub naprawę elementu. Dodatkowo, w odróżnieniu od modelu Finder, Flashforge Adventurer 3 dysponuje podgrzewanym stołem, co znacznie poprawia jakość drukowania. Urządzenie wyposażono także we wbudowaną kamerę pozwalającą na nadzorowanie procesu wydruku bez konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu.

Inventor IIS

Model Inventor IIS to nowoczesna i intuicyjna drukarka zaprojektowana do użytku w edukacji w szkołach oraz w domach. Wyposażono ją w liczne zabezpieczenia, takie jak obudowana głowica drukująca oraz zabezpieczone przewody. Również fakt, że stół nie jest podgrzewany pozwala udostępnić możliwości drukarki dzieciom bez obawy o oparzenia. Drukarka Inventor IIS została także wyposażona w ciekawy system zabezpieczeń przed otwarciem drzwi – po otwarciu urządzenie przerywa druk i pozwala na kontynuację dopiero po zamknięciu.

Rys. 5. Drukarka Inventor IIS

Sprzęt wyposażono w kamerę pozwalającą na nadzorowanie procesu drukowania. Zamontowany filtr powietrza umożliwia usunięcie zanieczyszczeń z powietrza, co przekłada się na bezpieczeństwo pracy drukarki. System chłodzenia wydruku okalający głowicę zapewnia poprawę jakości wydruków w stosunku do urządzeń bez takiego systemu.

Creator PRO

Bardzo interesującym urządzeniem z oferty Flashforge jest drukarka Creator Pro. Jest ona oparta o otwarty projekt MakerBot i została zaprojektowana dla wymagających użytkowników. Cechą wyróżniająca urządzenia jest obecność dwóch ekstruderów, co daje możliwość wykonywania wydruków z użyciem dwóch różnych kolorów lub też dwóch różnych materiałów. Pozwala też na wykonywanie podpór, np. z materiałów rozpuszczalnych w wodzie (PVA). Wbudowana turbina błyskawicznie chłodzi wydruki tuż przy głowicy, co ma niebagatelny wpływ na jakość wykonania małych detali, a także ogranicza konieczność stosowania podpór.

Rys. 6. Urządzenie Flashforge Creator PRO

Urządzenia dysponuje podgrzewanym stołem. Dzięki niemu drukarka jest w stanie pracować nawet z najbardziej wymagającymi materiałami. Stół wykonano ze stopu aluminium o grubości ponad 6 mm, co czyni go odpornym na odkształcenia i pozwala na wielogodzinną pracę bez awarii.

 

Rys. 7. Podgrzewany stół w drukarce Creator PRO

Drukarka pozwala na przesyłanie projektów za pomocą urządzenia USB lub karty SD. Współpracuje z większością popularnych programów m.in. Flashprint, Simplyfy 3D, Skeinforge, Cura, 3D Builder czy Slic3r. Obszar roboczy ma wymiary 230 x 150 x 150 mm.

Oprogramowanie Flashprint

Firma Flashforge dostarcza również dedykowane oprogramowanie do cięcia modeli (Slicer). Oprogramowanie nazywa się Flashprint i umożliwia przygotowanie modeli, a także dobór parametrów druku w urządzeniu Flashforge. Program jest dostępny na stronie https://www.flashforge.com/download-center

Rys. 8. Screenshot z oprogramowania Flashprint

Podsumowanie

Oferta drukarek 3D firmy Flashforge jest bardzo szeroka. Znajdziemy w niej zarówno podstawowe modele przeznaczone dla początkujących i szkół, jak i urządzenia dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Oferta jest bardzo zróżnicowana, a więc bez większego problemu można dobrać model, który spełni nasze wymagania, tak funkcjonalne jak i cenowe. Z pewnością drukarki z oferty Flashforge są ciekawymi urządzeniami i warto je wziąć pod uwagę podczas wyboru sprzętu, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Drukarki 3D firmy Flashforge można zakupić w sklepie internetowym Kamami.pl

O autorze