RS Components wprowadza do sprzedaży napęd prądu przemiennego firmy Omron

RS Components wprowadził do swojej oferty serię kompaktowych falownikowych napędów prądu przemiennego Q2V firmy Omron. Wśród sektorów, które mogą odnieść korzyści z zastosowania tego typu napędów, jest branża spożywcza, produkcji napojów i opakowań, a także wiele innych, które wykorzystują przemysłowe napędy silnikowe.

Nowy napęd Q2V steruje częstotliwością zasilania dostarczanego do silników prądu przemiennego. Pozwala to kontrolować prędkość obrotową i przyspieszenie pomp, wentylatorów i innych maszyn przemysłowych. Urządzenia z tej serii oferują dużą elastyczność i energooszczędne sterowanie silnikami niemal każdego typu. Mogą obsługiwać silniki indukcyjne, z magnesami trwałymi i reluktancyjne synchroniczne.

Napęd jest zabezpieczony przed wnikaniem pyłu i wilgoci. Jest przystosowany do pracy przez okres 10 lat w temperaturze do 50°C bez konieczności konserwacji. Ponadto niewielkie rozmiary urządzenia umożliwiają zastosowanie mniejszej szafki i montaż obok silnika bez uszczerbku dla funkcjonalności.

Łatwa instalacja sterownika

Inną kluczową cechą jest łatwość instalacji — wszystkie wejścia i wyjścia są wyposażone w zaciski bezśrubowe, umożliwiające bezpieczny montaż okablowania. Uproszczeniu instalacji sprzyjają także takie rozwiązania, jak wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy, funkcja bezpiecznego wyłączenia momentu (STO) czy tranzystor hamowania. Ponadto dostępna jest także inteligentna konfiguracja za pomocą aplikacji mobilnej. Pomaga to użytkownikowi w określeniu odpowiednich ustawień parametrów dla docelowego zastosowania.

Urządzenia serii Q2V są przystosowane do pracy w układach poddawanych dużym i standardowym obciążeniom. Umożliwiają także sterowanie przez ten falownik silników o różnych parametrach znamionowych — zależnie od obciążenia. W napędzie zastosowano również specjalne metody sterowania silnikiem, aby pracował on w najbardziej wydajny sposób. Zaawansowane algorytmy sterowania mogą zwiększyć wydajność nawet o 6% dla silników asynchronicznych i do 2% dla silników z magnesami trwałymi. Dostępne są również specjalne funkcje oszczędzania energii przy zmiennym lub zmniejszonym obciążeniu, co automatycznie optymalizuje oszczędność energii.

Dostępne warianty zasilania to: jednofazowe 200 V dla mocy od 0,1 do 4 kW oraz trójfazowe 400 V dla mocy od 0,37 do 30 kW. Urządzenia zapewniają także wejście zasilania 24 V DC dla układu sterującego, opcjonalny graficzny wyświetlacz LCD oraz kartę pamięci SD do zapisu zdarzeń.

Napędy Omron z serii Q2V AC są obecnie dostępne w ofercie firmy RS w regionach EMEA oraz Azji i Pacyfiku.

O autorze