LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Drukarki 3D z oferty firmy CraftBot

Firma CraftBot to węgierski producent drukarek 3D, znany również pod poprzednią nazwą – CraftUnique. Firma ma w swojej ofercie drukarki przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i do zastosowań profesjonalnych. CraftBot w swoich produktach skupia się przede wszystkim na wygodzie użycia oraz szerokiej funkcjonalności. Sprzęt charakteryzuje się wygodnym interfejsem, a także możliwością pracy od razu po wyjęciu z opakowania. Doświadczeni użytkownicy docenią także szerokie możliwości konfiguracji, możliwość współpracy z wieloma rodzajami filamentów, a także podgrzewany stół oraz sterownik oparty o 32-bitowy układ, co zapewni dużą precyzję wydruku.

CraftBot FLOW

Podstawowym modelem z oferty jest drukarka CraftBot FLOW pracująca w technologii FDM. Urządzenie cechuje się solidną i sztywną konstrukcją, co umożliwia bezproblemowe drukowanie z dużą szybkością, nawet do 200 mm/s. Sterownik drukarki jest oparty o zaawansowany 32-bitowy mikrokontroler firmy Atmel, co pozwala na efektywniejsze i bardziej precyzyjne sterowanie w porównaniu do kontrolerów 8-bitowych. Z kolei układy sterowników TMC2208 zapewniają precyzyjną i cichą pracę sterowników silników.

Panel sterowania drukarki charakteryzuje się z jednej strony prostym interfejsem opartym o 5-calowy wyświetlacz dotykowy, co na pewno przypadnie na gustu początkującym, a z drugiej strony oferuje dostęp do olbrzymiej ilości ustawień, co z kolei przyda się użytkownikom zaawansowanym. Sercem interfejsu jest moduł Raspberry Pi Compute Module 3. To znacznie zwiększa możliwości panelu, oraz pozwala w łatwy sposób dostosować go do swoich potrzeb.

Szczegółowe informacje techniczne

Drukarka zawiera pojedynczy ekstruder bezpośredni o średnicy 0,4 mm. Maksymalna temperatura ekstrudera wynosi 300°C. Takie parametry umożliwiają współpracę z praktycznie każdym dostępnym materiałem, w tym PLA, ABS, HIPS, PET oraz z nylonem, a także z materiałami elastycznymi. Dodatkowo drukarka zawiera zaawansowany czujnik filamentu, który oprócz wykrywania końca materiału, pozwala na m.in. monitorowanie ilości podanego materiału, korekcję ewentualnych błędów oraz eliminację wad wydruku.

Inną przydatną funkcją jest półautomatyczny układ kalibracji oparty o czujnik BL Touch. Zdecydowanie ułatwia i upraszcza to proces kalibracji. Wystarczy wybrać odpowiednią funkcję na ekranie, a następnie drukarka zmierzy błąd wypoziomowania i za pomocą przejrzystych komunikatów na wyświetlaczu przekaże użytkownikowi jakie czynności należy wykonać, aby precyzyjnie wypoziomować stół.

Rysunek. 1. Drukarka CraftBot FLOW

Drukarka CraftBot Flow zawiera również wbudowaną kamerę, co pozwala na zdalne nadzorowanie procesu wydruku. Jest to szczególnie przydatne podczas długich wydruków, gdyż można wtedy monitorować proces bez konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu co drukarka.

Urządzenie jest wyposażone we wbudowaną pamięć na pliki wydruków o pojemności 4 GB. Oprócz tego można drukować projekty zapisane na pamięci USB (lub na kartach pamięci poprzez specjalny adapter). Drukarką można sterować także za pomocą interfejsów USB, Ethernet, a także bezprzewodowo, przez Wi-Fi lub też z sieci za pośrednictwem chmury.

Drukarka CraftBot Flow oferuje także podgrzewany stół, który można rozgrzać do temperatury 110°C. Urządzenie ma wymiary 485 x 400 x 540 mm i oferuje pole wydruku 300 x 200 x 250 mm. Waga sprzętu wynosi 28 kg. Drukarka cechuje się także łatwym sposobem uruchamiania – po wyjęciu z opakowania jest już gotowa do pracy.

CraftBot Flow XL

Użytkownicy szukający możliwości drukowania większych przedmiotów mogą zainteresować się urządzeniem CraftBot Flow XL. Drukarka ta charakteryzuje się obszarem roboczym o wielkości 300 x 200 x 500 mm, a więc dwukrotnie większym niż model podstawowy. Za większym obszarem roboczym idą jednak większe wymiary urządzenia (485 x 400 x 790 mm) oraz większa waga (35 kg). Wszystkie inne funkcje i właściwości urządzenia są identyczne jak w przypadku CraftBot Flow, w tym czujniki filamentu, interfejs dotykowy, łączność bezprzewodowa, duża prędkość wydruku itd.

Rysunek 2. Drukarka CraftBot Flow XL

CraftBot Flow IDEX

W ofercie firmy CraftBot można znaleźć także bardziej zaawansowane drukarki Flow IDEX. Mają one bardzo wiele cech wyżej opisanych urządzeń, a więc 32-bitowy sterownik, interfejs dotykowy oparty o moduł RPi 3 CM oraz łączność bezprzewodową. Różnica tkwi jednak w zastosowanym systemie IDEX, kontrolującym pracę dwóch ekstruderów.

Istotą systemu IDEX jest zastosowanie dwóch ekstruderów niezależnych od siebie. Sprawdza się to dużo lepiej niż klasyczny system z dwoma ekstruderami pracującymi na jednym wózku. IDEX pozwala na pracę w trzech rożnych trybach. Pierwszą możliwością jest wykorzystanie dwóch różnych materiałów, co pozwala np. na tworzenie dwukolorowych elementów lub drukowanie nawet skomplikowanych podpór z materiału rozpuszczalnego w wodzie. To pozwala z kolei na umieszczenie podpór w wydruku, a następnie łatwe usunięcie ich, bez konieczności żmudnego oddzielania od reszty konstrukcji.

Dwa ekstrudery mogą również pracować w trybie kopiowania, a także w trybie lustrzanego odbicia. Tryb kopiowania oznacza, że drukarka drukuje dwa niezależne obiekty, natomiast w trybie lustrzanego odbicia urządzenie drukuje dwa elementy symetryczne względem środka stołu. System IDEX pozwala również na zaparkowanie nieużywanego w danym momencie ekstrudera, dzięki czemu nie ma potrzeby tracenia materiału na nadlewki czyszczące dyszę.

Rysunek 3. Drukarka CraftBot Flow IDEX – widok na dwa ekstrudery

Obszar wydruku wynosi 425 x 250 x 250 mm. Proporcjonalnie większe są także wymiary samej drukarki, które wynoszą 635 x 250 x 540 mm. Urządzenie waży 32 kg.

CraftBot Flow IDEX XL

Podobnie jak w przypadku drukarek z pojedynczym ekstruderem, CraftBot oferuje również drukarkę z systemem IDEX oraz powiększonym obszarem roboczym. CraftBot Flow IDEX XL dysponuje obszarem roboczym o wymiarach 425 x 250 x 500 mm, a więc znów jest to dwa razy więcej niż dla modelu CraftBot Flow IDEX. Powiększony obszar roboczy oznacza oczywiście większe wymiary samego urządzenia. W przypadku CraftBot IDEX XL jest to 635 x 450 x 790 mm. Drukarka jest też cięższa niż model podstawowy i waży 38 kg.

Rysunek 4. Drukarka CraftBot Flow IDEX XL

Dodatkowe wyposażenie drukarek

Jedną z zalet zakupu drukarek CraftBot jest cała masa akcesoriów, które otrzymamy w zestawie z urządzeniem. Te dodatki mają na celu jeszcze bardziej uprościć start urządzenia – wiele z elementów jest bardzo przydatnych podczas pracy i użytkownicy i tak muszą się w nie zaopatrzyć bądź podczas zakupu, bądź też w trakcie pracy z drukarką 3D, albo co gorsza w razie awarii lub innej nieprzewidzianej sytuacji.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o dwóch szpulach filamentu PLA w kolorach czarnym i białym. PLA to najbardziej podstawowy z filamentów w druku 3D. Jest to materiał od którego zazwyczaj rozpoczynają początkujący amatorzy tej technologii, a także domyślny wybór, gdy nie mamy większych wymagań względem materiału, z którego chcemy wytworzyć element. Dodatkowo, w zestawie znajdziemy także trzy próbki filamentu PLA w kolorach czerwonym, zielonym oraz żółtym.

Drugim dodatkiem jest pełen zestaw dysz zawierający elementy o najpopularniejszych średnicach. W zestawie znajdziemy dysze o średnicach 0,25 mm, 0,4 mm, 0,6 mm, a także 0,8 mm. Dodatkowo otrzymamy także klucz do wymiany dysz.

Kolejnymi elementami zestawu jest zestaw narzędzi. Narzędzia dołączane do drukarek CraftBot służą do czyszczenia i obsługi urządzeń. Zestaw zawiera:

 • Duży klucz kwadratowy,
 • Zestaw kluczy imbusowych,
 • Pincetę,
 • Skrobak,
 • Strzykawkę ze smarem,
 • Cążki,
 • Pęsety kątowe,
 • Szczotkę drucianą,
 • Igły do czyszczenia dysz,
 • Zestaw frezów końcowych,
 • Ściereczki nasączone alkoholem,
 • Torbę na zestaw narzędzi.

Dodatkowo w zestawie znajdziemy także uchwyty na szpule z filamentem. Na koniec warto wspomnieć o niezbędnych podczas pracy przewodach USB i zasilającym, a także pendrivie, na którym można przenosić pliki wydruku z komputera do urządzenia.

Oprogramowanie CraftWare

Firma CraftBot wydała także darmowe oprogramowanie CraftWare. Jest to program typu Slicer, a więc służy do cięcia modelu 3D oraz konwersji na zestaw poleceń dla firmware’u drukarki. Oprogramowanie jest łatwe w użyciu i umożliwia dwustronną komunikację z drukarką.

Rysunek 5. Oprogramowanie CraftWare – ekran startowy

Oczywiście drukarki CraftBot bez problemu współpracują także z popularnymi slicerami, takimi jak Cura czy Slic3r.

Podsumowanie

Drukarki 3D CraftBot to urządzenia o olbrzymich możliwościach. Wszystkie opisane w artykule modele oferują m.in. łączność przewodową i bezprzewodową z możliwością sterowania zdalnego, wbudowaną kamerę, podgrzewany stół, półautomatyczny układ kalibracji oraz wygodny interfejs dotykowy. Producent postawił na wygodę użytkowania, a także możliwość rozpoczęcia pracy niemalże natychmiast po rozpakowaniu sprzętu. Dodatkowo wszystkie urządzenia wyposażono w szeroki zestaw akcesoriów przydatnych podczas pracy. Drukarki różnią się wyposażeniem – dostępne są modele z pojedynczym ekstruderem oraz dwoma niezależnymi ekstruderami pracującymi w systemie IDEX. Obie opcje dostępne są w wersjach ze standardowymi oraz dwukrotnie powiększonym obszarem roboczym.

Drukarki CraftBot oraz pełna gama sprzętu i akcesoriów do druku 3D dostępna jest w sklepie Kamami.pl