Nowy 64-bitowy rdzeń czasu rzeczywistego ARM Cortex-R82

ARM zaprezentował nowy rdzeń procesorowy z rodziny Cortex-R przeznaczony do wydajnych systemów czasu rzeczywistego. Cortex-R82 to wydajny, 64-bitowy rdzeń obliczeniowy. Oferuje przestrzeń adresową do 1 TB, co pozwala obsłużyć nowe pamięci o rosnących możliwościach i pojemnościach. Jest więc w stanie współpracować z wydajnymi pamięciami masowymi. Obsługa systemu Linux upraszcza projektowanie elastycznych układów SoC, które są w stanie alokować zasoby dynamicznie, w zależności od potrzeb.

ARM Cortex-R82 schemat blokowy

Nowy procesor oferuje także opcjonalną obsługę technologii Arm Neon, co umożliwia wydajną obsługę algorytmów uczenia maszynowego. Jest to pierwszy rdzeń ARM, który może obsługiwać jednostkę ochrony pamięcią (MPU) oraz opcjonalną jednostkę zarządzania pamięcią (MMU). Umożliwia to pracę zarówno w czasie rzeczywistym, jak i w systemie Linux.

Podobnie jak inne rdzenie Cortex-R, nowy rdzeń można skonfigurować z jednostką ochrony pamięci (MPU) podczas pracy bare metal lub z systemem RTOS. Cortex-R82 można również skonfigurować z jednostką MMU do pracy z systemem operacyjnym wysokiego poziomu, takim jak Linux. Oba konteksty – czasu rzeczywistego oraz MMU – może być obsłużony jednocześnie przez ten sam rdzeń, lub też przez wybrane rdzenie w systemach wielordzeniowych. Wyboru rdzenia dokonuje się programowo, przez system RTOS lub Linux i można go dynamicznie zmieniać.

Więcej informacji na stronie: https://www.arm.com/products/silicon-ip-cpu/cortex-r/cortex-r82

O autorze