Zestaw Digilent USRP B205mini-i z nadajnikiem i odbiornikiem radiowym

Digilent zaprezentował nową platformę z radiem definiowanym programowo (SDR) USRP B205mini-i. Zestaw zawiera układ FPGA Xilinx Spartan-6 XC6SLX150 oraz układ nadajnika/odbiornika radiowego AD9364 o programowalnej szerokości pasma w zakresie 200 kHz – 56 MHz. Zapewnia szeroki zakres częstotliwości od 70 MHz do 6 GHz.

Zestaw zaprojektowała firma Ettus Research. Płytka jest zasilana przez USB 3.0 i przez ten interfejs można także przesłać dane do komputera. USRP B205mini-i zawiera także złącza GPIO, JTAG oraz synchronizacji z zegara odniesienia 10 MHz lub synchronizacji czasu PPS.

Moduł wykorzystuje sterownik sprzętowy USRP (UHD). Jest to biblioteka, która działa na procesorze ogólnego przeznaczenia, komunikuje się ze wszystkimi urządzeniami z rodziny USRP i steruje nimi. UHD umożliwia programowanie za pomocą języka C/C++, a także Python API. Oferuje obsługę wielu platform, środowisk programistycznych i frameworków, w tym RFNoC, GNU Radio, LabVIEW i Matlab/Simulink. Sterownik jest dostępny w systemach Linux, Windows i Mac OS. UHD zapewnia niezbędną kontrolę w trakcie przesyłania danych do i ze sprzętu USRP, a także kontroluje różne parametry radia (np. częstotliwość próbkowania, częstotliwość środkową, wzmocnienie, itp.).


Dostępny jest poradnik ułatwiający rozpoczęcie pracy z zestawem.

Zestaw USRP B205mini-i jest dostępny w ofercie oficjalnego dystrybutora produktów marki Digilent w Polsce, sklepu Kamami.pl

O autorze