YAMAHA wspiera badania nad 3D MID na Uniwersytecie w Norymberdze

Jak informuje RENEX Group, partner YAMAHA w Europie Środkowo-Wchodniej, sekcja SMT YAMAHA Motor Europe Robotics wsparła właśnie Instytut Automatyki Fabrycznej i Systemów Produkcyjnych (FAPS) na Uniwersytecie Friedricha Alexandra w Norymberdze. Celem działania jest rozwój badań nad technologią 3D MID.

YAMAHA Motor Europe Robotics dostarczyła FAPS modułową maszynę Yamaha S20 do dozowania i montażu 3D. Urządzenie umożliwi jednostce badawczej tworzenie produktów 3D MID poprzez dozowanie kleju i/lub pasty lutowniczej oraz montaż elementów elektronicznych w ramach jednego etapu produkcyjnego. YAMAHA zapewni również wsparcie techniczne, wiedzę fachową i doświadczenie swoich specjalistów, aby pomóc w najlepszym wykorzystaniu urządzenia oraz prowadzonych badaniach.

Współpraca z FAPS opiera się na członkostwie YAMAHA w niemieckim stowarzyszeniu Forschungsvereinigung 3D MID e.V., w którym firma działa od kwietnia 2020 roku w celu dalszego rozwoju technologii 3D MID. Umieszczenie obwodów i komponentów bezpośrednio na formowanym podłożu, jakim jest np. obudowa urządzenia, umożliwia prostą i wydajną kosztowo produkcję zaawansowanych, a przy tym niewielkich i lekkich produktów. Jest to idealna technologia dla najnowocześniejszych produktów konsumenckich, elektroniki samochodowej, a także urządzeń końcowych Internetu Rzeczy – inteligentnych czujników i siłowników.

„Zaangażowanie firmy YAMAHA zwiększa jakość edukacji, jaką zapewniamy naszym studentom i daje naszym naukowcom możliwość sprostania nowym, ekscytującym wyzwaniom. Możemy zrobić o wiele więcej teraz, gdy mamy całkowicie zautomatyzowaną linię 3D MID. Wsparcie zespołu YAMAHA daje nam poczucie pewności, aby przecierać dalsze szlaki i odkrywać pełen zakres możliwości tej technologii”, powiedział Dyrektor Instytutu Automatyki Fabrycznej i Systemów Produkcyjnych (FAPS) prof. dr inż. Jörg Franke.

Od lewej do prawej: M.Sc. Nils Thielen (Asystent Badań FAPS), M.Sc. Philipp Brauer (Asystent Badań FAPS i 3D MID e.V.), Prof. Dr.-Ing. Jörg Franke (Szef Instytutu FAPS)

Richard Vereijssen, Product Marketing Manager firmy YAMAHA Motor Europe Robotics, powiedział: „Program 3D MID Instytutu FAPS jest ściśle związany z naszą wizją przyszłości i z przyjemnością pomagamy inżynierom budującym nasze jutro w zdobywaniu praktycznej wiedzy. Również dla nas jest to szansa poszerzenia wiedzy, ponieważ nadal rozwijamy przyszłe generacje sprzętu i usług dla naszych klientów komercyjnych”.

Automat Yamaha S20

Automat S20

Modułowy automat hybrydowy Yamaha S20, dostarczony do FAPS, stanowi obecnie standard w produkcji 3D MID. Urządzenie łączy w sobie manipulator robota 3D z wieloma głowicami dozującymi i głowicami do montażu powierzchniowego typu pick-and-place. Ma to na celu połączenie dozowania pasty lutowniczej i/lub kleju i układania komponentów w jednej platformie. Poza oszczędnością miejsca i usprawnieniem montażu 3D MID, S20 charakteryzuje się również prostotą programowania. Zwiększa to wydajność pracy we wszystkich typach procesu – od prototypowania po produkcję masową.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej:

https://sklep.renex.pl/automat-yamaha-i-pulse-s20-do-montazu-smd,3,24937,16407

Wyłącznym dystrybutorem produktów YAMAHA SMT oraz YAMAHA ROBOTICS w Polsce jest Grupa RENEX.

O autorze