LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

NanoPi R2S – miniaturowy komputer z dwoma portami Gigabit Ethernet

Produkowane przez FriendlyARM urządzenia z serii NanoPi to znane już użytkownikom produkty. Są to w pełni funkcjonalne komputery z procesorami ARM cechujące się niewielkimi wymiarami oraz niską ceną. W poprzednim roku do oferty producenta dołączyło kilka nowych urządzeń wyróżniających się dwoma portami Ethernet. Mogą one służyć jako niewielkie urządzenia sieciowe, routery, bramki dostępowe itd. W artykule zaprezentuję minikomputer NanoPi R2S, który cieszy się rosnącą popularnością z powodu bardzo dobrego stosunku jakości do ceny.

NanoPi R2S - Miniaturowy komputer z dwoma portami Gigabit EthernetSercem minikomputera jest procesor Rockchip RK3328 z czterema rdzeniami ARM Cortex-A53 o taktowaniu do 1,3 GHz oraz koprocesorem graficznym Mali-450 MP2. Urządzenie wyposażono w pamięć operacyjną DDR4 RAM o pojemności 1 GB. Na komputerze zamontowano także złącze USB 2.0, złącze MicroUSB do podłączenia zasilania lub mogące służyć jako port OTG, slot na kartę microSD, a także szeregowy port TTL do debugowania. Płytka zawiera również programowalny przycisk, 3 diody LED oraz 10-pinowe złącze GPIO.

Komputer ma wymiary 55,6 x 52 mm. Może pracować przy temperaturze otoczenia z zakresu od 0°C do 80°C. NanoPi R2S można zasilać za pomocą zasilacza MicroUSB 5V/2A, takiego jak zasilacz microUSB do Raspberry Pi firmy eXtreme.

Oczywiście najciekawszą cechą urządzenia są dwa porty Ethernet o szybkości 1 Gigabit. Port WAN służy do podłączenia NanoPi do sieci globalnej. Natomiast do portu LAN należy podłączyć sieć lokalną, wewnętrzną. Oba porty są wyprowadzone na złącza RJ-45.

Poniższa grafika prezentuje rozłożenie elementów komputera na płytce.

Rozłożenie elementów płytki NanoPi R2SRys. 1. Rozłożenie elementów płytki NanoPi R2S

Nano Pi R2S jest dostępne w dwóch wersjach – z dołączoną do zestawu obudową oraz bez obudowy.

NanoPi R2S w obudowie dołączonej w jednej z opcji produktuRys. 2. NanoPi R2S w obudowie dołączonej w jednej z opcji produktu

Oprogramowanie

Producenci komputera NanoPi R2S zadbali również o oprogramowanie na platformę. Dostępny jest m.in. system UbuntuCore w wersji 18.04 czyli standardowy system Linux, podobnie jak w wielu różnych komputerach jednopłytkowych. Drugim systemem operacyjnym jest FriendlyWrt czyli specjalna wersja OpenWrt – otwartego systemu operacyjnego opartego o Linux, przygotowanego specjalnie do urządzeń sieciowych. System pozwoli przekształcić NanoPi R2S w pełnoprawny router wyposażony w takie funkcje jak serwer NAS czy serwer druku.

FriendlyWrt jest w stanie współpracować także z modemami USB, co pozwala na uzupełnienie funkcjonalności NanoPi R2S o komunikację bezprzewodową. FriendlyWrt bez problemu współpracuje  z kartami Wi-Fi, modemami komórkowymi, a także wieloma innymi urządzeniami USB np. drukarki czy pamięci masowe.

Z kolei port GPIO ma wyprowadzone interfejsy I2C i UART umożliwiające podłączenie rozmaitych czujników i urządzeń peryferyjnych. Port ma standardowy raster 2,54 mm i układ 2×5, a więc można do niego przylutować tradycyjną listwę stykową. Na złącze wyprowadzono także napięcia 5 V i 3,3 V.

Złącze GPIO komputera NanoPi R2S

Rys. 3. Złącze GPIO komputera NanoPi R2S

Na komputer NanoPi R2S przygotowano także oprogramowanie U-boot – standardowy bootloader na procesory z rdzeniem ARM.

Docker

Kolejnym ważnym programem przygotowanym na minikomputery jest działający w FriendlyWrt Docker. W największym skrócie Docker to otwarta platforma umożliwiająca uruchomienie programu oraz wszystkich jego zależności w wirtualnym kontenerze. Platforma pozwala uruchomić na NanoPi R2S takie aplikacje jak WordPress, GitLab, NextCloud, Jellyfin i wiele innych.

Instrukcja uruchomienia i konfiguracji FriendlyWrt oraz Dockera znajduje się w na stronie wiki FriendlyARM.

Podsumowanie

NanoPi R2S to miniaturowy komputer jednopłytkowy z procesorem Rockchip RK3328. Wyróżniającą cechą urządzenia są dwa porty Gigabit Ethernet, co umożliwia wykorzystanie sprzętu do budowy prostego routera sieciowego. Do budowy routera służy przygotowana przez producenta dystrybucja FriendlyWrt, oparta o OpenWrt, umożliwiająca zestawienie i konfigurację routera sieciowego. Ciekawą opcją w systemie jest możliwość instalacji oprogramowania Docker, co pozwala uruchomić aplikację sieciową w wirtualnym kontenerze.

Komputer NanoPi R2S jest dostępny w ofercie sklepu Kamami.pl