Intel Neural Compute Stick 2 – akcelerator AI z USB

Nie da się ukryć, że sztuczna inteligencja jest jednym z najczęściej poruszanych tematów dotyczących elektroniki. Producenci stawiają na tą technologię produkując sprzęt i oprogramowanie umożliwiające implementację algorytmów w projektowanych urządzeniach. Jedną z klas tego sprzętu są akceleratory obliczeń w sieciach neuronowych podłączane za pomocą USB. Produkty te zawierają wyspecjalizowane układy obliczeniowe przygotowane specjalnie do przetwarzania danych w algorytmach sztucznej inteligencji. Bardzo często korzystają z połączenia USB w wersji 3.0 (albo nawet nowszej), co z kolei przyczynia się do szybkiej wymiany danych między komputerem a akceleratorem. Urządzenia takie mają też małe rozmiary – zazwyczaj niewiele większe od klasycznego pendrive’a, co umożliwia nie tylko podłączenie do tradycyjnego komputera PC, ale przede wszystkim na dołączenie do komputerów jednopłytkowych. Pozwala to na zaprojektowanie systemu wbudowanego o dużych możliwościach obliczeniowych.

Jednym z przykładów takich akceleratorów jest Neural Compute Stick 2 z oferty firmy Intel. Urządzenie ma formę niewielkiego klucza USB. Główną częścią modułu jest układ VPU Intel Movidius Myriad X 4GB. Zawiera on 16 programowalnych rdzeni i silnik do obliczeń w sieciach neuronowych, które mogą pracować z taktowaniem do 700 MHz. Dysponuje też wbudowaną pamięcią LP-DDR3 o pojemności 4 GB.

Warto zauważyć, że jest to druga wersja urządzenia, które poprzednio było znane pod nazwą Movidius Neural Compute Stick. Intel twierdzi, że nowa wersja modułu umożliwia osiągnięcie 8 razy wyższej wydajności w takich zastosowaniach jak detekcja, czy analiza obrazu. Ponadto w ramach jednego systemu można łączyć ze sobą kilka Sticków, co oczywiście umożliwia zwiększenie wydajności obliczeń.

OpenVINO – pakiet do implementacji sieci neuronowych

Intel Neural Compute Stick 2 współpracuje z zestawem narzędzi OpenVINO. Jest to pakiet umożliwiający wydajną pracę sieci neuronowych na szeregu układów produkowanych przez Intel. Umożliwia projektowanie aplikacji wizji maszynowej pracujących w czasie rzeczywistym. Zestaw zawiera interfejs do głębokiego uczenia oraz moduły do uruchomienia sieci na różnych platformach z oferty firmy Intel, takich jak procesory, procesory graficzne, układy VPA Movidius, układy FPGA i inne. Umożliwia to implementację sieci neuronowych zarówno w chmurze, jak i w urządzeniach brzegowych.

Pakiet narzędzi dostępny jest na systemy Windows, Mac oraz Linux – także na dystrybucję Raspbian, co umożliwia współpracę Intel Neural Compute Stick 2 z Raspberry Pi. Obsługuje popularne i standardowe w świecie sztucznej inteligencji formaty i biblioteki. Są to m.in. OpenCV, OpenCL, OpenVX, Caffe, TensorFlow, ONNX, mxnet, PyTorch, a także PaddlePaddle.

Moduł Intel Neural Compute Stick 2 znakomicie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy szybkiego i efektywnego przetwarzania danych w sieciach neuronowych oraz grafice. Przykładami obszarów zastosowania urządzenia są robotyka przemysłowa, drony, a także inteligentne domy.

Akcelerator Intel Neural Compute Stick 2 jest dostępny w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze