KAmodRPi400-ADP – adapter złącz do komputera Raspberry Pi 400

Raspberry Pi 400 to innowacyjny komputer jednopłytkowy zintegrowany w jednej obudowie z klawiaturą. Oferuje on wszystkie możliwości Raspberry Pi 4 B, natomiast obudowa zapewnia wygodę pracy w systemach desktopowych oraz bardzo dobre chłodzenie procesora. Urządzenie zajmuje niewiele miejsca i może być łatwo przeniesione do innego pomieszczenia, ponieważ do pracy wymaga tylko zasilacza i podłączenia do monitora. Pomysł był inspirowany komputerami domowymi z lat 80. i 90., takimi jak ZX Spectrum, Atari ST czy Amiga 500/600/1200.

Dokładny opis Raspberry Pi 400 znajdziesz w artykule Raspberry Pi 400 – malinka w formie klawiatury

Na tylnej ściance obudowy Raspberry Pi 400 znajdują się wszystkie złącza komputera (np. microHDMI, USB, Ethernet itd.). Wśród nich jest także standardowe, 40-pinowe złącze służące do podłączania nakładek rozszerzeniowych. Niestety położenie samego złącza znacząco utrudnia bezpośrednie podłączenie nakładek. Jeśli chcemy podłączyć nakładkę bezpośrednio do Pi 400, nakładka musiałaby wystawać do góry, a jej powierzchnia górna jest wtedy odwrócona od użytkownika komputera. W wielu przypadkach utrudnia to korzystanie z modułu a nawet, jak w przypadku wyświetlaczy, kompletnie to uniemożliwia.

Adapter KAmodRPi400-ADP do Raspberry Pi 400Rys. 1. Adapter KAmodRPi400-ADP do Raspberry Pi 400

Rozwiązaniem może być taki adapter, który z jednej strony można podłączyć do komputera Raspberry Pi 400, a z drugiej wyprowadza połączenia na złącze szpilkowe skierowane do góry, tak jak w innych malinkach. Umożliwi to podłączanie nakładek w dokładnie ten sam sposób, co dla komputerów Raspberry Pi w tradycyjnej formie. Tą potrzebę spełnia nowy produkt z oferty sklepu Kamami.pl – moduł KAmodRPi400-ADP.

Moduł KAmodRPi400-ADP do Raspberry Pi 400

Moduł KAmodRPi400-ADP to adapter umożliwiający wygodne podpięcie modułów rozszerzeniowych do komputera Raspberry Pi 400 przeznaczonych dla starszych wersji malinki. Dzięki kompatybilności złącza, moduł jest zgodny ze wszystkimi możliwymi nakładkami na Raspberry Pi. Zapewnia to możliwość połączenia tradycyjnego projektowania systemów wbudowanych z wygodną pracą jak komputer desktopowy. Ma to znaczenie w edukacji, gdzie prostotę używania komputera należy połączyć z wygodą dołączania różnych modułów dodatkowych.

Jedną z możliwości wykorzystania adaptera jest dołączenie modułu z wyświetlaczem dotykowym, na przykład z wyświetlaczem 3,2 calowym dla Raspberry Pi. Ten wyświetlacz można wykorzystać także jako główny ekran i urządzenie wskazujące komputera. Pozwala to korzystać z komputera bez żadnych dodatkowych urządzeń peryferyjnych (prócz zasilacza).

Wyświetlacz dotykowy podłączony do Raspberry Pi 400 za pomocą KAmodRPi400-ADPRys. 2. Wyświetlacz dotykowy podłączony do Raspberry Pi 400 za pomocą KAmodRPi400-ADP

Prócz złącza rozszerzeniowego do Raspberry Pi, moduł KAmodRPi400-ADP zawiera także trzy złącza Pmod. Są to Pmod SPI Type 2, Pmod UART Type 3, a także Pmod I2C Type 6. Wszystkie trzy złącza są jednorzędowe i pozwalają na podłączenie do malinki szerokiego zakresu modułów z serii Pmod takich, jak PmodCMPS2 czy PmodHYGRO do złącza I2C, PmodACL2 i PmodDPOT do złącza SPI, a także PmodMAXSONAR oraz PmodGPS do złącza UART. Również oferta sklepu Kamami.pl powiększa się o ich własne moduły zgodne z serią Pmod, np. KAmodLIS35DE, KAmodMC3635 lub KAmodLM75A. Wszystkie te moduły można również podłączyć do Raspberry Pi za pośrednictwem KAmodRPi400-ADP.

Moduł KAmodMC3635 podłączony do złącza PMOD I2CRys. 3. Moduł KAmodMC3635 podłączony do złącza PMOD I2C

Adapter oferuje także KAmod I2C. Złącze to jest często używane w modułach produkowanych przez Kamami.pl zawierających połączenie I2C, zarówno tych nowszych, równolegle ze złączem Pmod, takich jak KAmodMC3536, jak i tych starszych, jak np. KAmodMEMS2.

Moduł KAmodMC3635 podłączony do złącza KAmod I2C

Rys. 4. Moduł KAmodMC3635 podłączony do złącza KAmod I2C

Moduł zawiera także otwory montażowe umożliwiające stabilne zamontowanie nakładek dostosowanych rozmiarowo do Raspberry Pi 3/4 oraz Raspberry Pi Zero. Do zestawu dołączono także dystanse umożliwiające oparcie modułu o powierzchnię, na której leży komputer. Płytka KAmodRPi400-ADP ma wymiary 73 x 65 mm.

Adapter KAmodRPi400-ADP oraz komputer Raspberry Pi 400 są dostępne w ofercie sklepu Kamami.pl, który jest oficjalnym dystrybutorem produktów Raspberry Pi.

O autorze