Automatyka zwiększa bezpieczeństwo pracowników

Pandemia COVID-19 w ciągu ostatniego roku spowodowała drastyczne zmiany środowiska pracy. Pomieszczenia z boksami biurowymi to przeszłość, a wideokonferencje zastąpiły spotkania w salach konferencyjnych.

W halach produkcyjnych pracownicy nie mogą już stać obok siebie, jak było to możliwe kiedyś. Miejsca pracy szybko wprowadziły zasady dystansu społecznego i śledzenia kontaktów, aby stworzyć bezpieczne środowiska, w których można utrzymać obciążenie robocze sprzed pandemii, chroniąc jednocześnie pracowników. Dodatkowo kierownicy zakładów rozłożyli obciążenie pracą na wiele zmian, umożliwili pracownikom pracę z domu i zwiększyli wymiar dni roboczych w tygodniu.

Automatyka poprawiła ogólne bezpieczeństwo w przestrzeniach wspólnych, takich jak pomieszczenia socjalne, szatnie i poczekalnie. Przed pandemią liczba osób przebywających w przestrzeni wspólnej nie była istotna. Teraz monitorowanie liczby osób jest niezwykle ważne dla utrzymania dystansu społecznego, ale jak to zrobić? Jednym ze sposobów utrzymania optymalnego obłożenia pomieszczeń jest system monitorowania zajętości. System bezprzewodowo i aktywnie rejestruje liczbę osób, wykorzystując czujniki fotoelektryczne, które zliczają osoby wchodzące do pomieszczenia i opuszczające je. Czujnik wysyła wynik zliczania do kontrolera, który następnie przy wejściu przez drzwi do pomieszczenia sygnalizuje, czy wejście jest bezpieczne.

Do zwiększania bezpieczeństwa w miejscu pracy producenci wykorzystują również technologie bezdotykowe. Na przykład ekran dotykowy, który kiedyś wymagał od pracownika fizycznego dotknięcia ekranu, obecnie wykorzystuje technologię PCAP (Projected CAPacitive), która pozwala użytkownikowi korzystać z ekranu bez konieczności dotykania go. Przełączniki również wykorzystują tę technologię, umożliwiając pracownikom łatwą komunikację zgodności z nowymi protokołami, takimi jak czyszczenie stacji roboczych. Przełącznik RGB może informować pracownika linii produkcyjnej o nadejściu czasu uprzątnięcia jego obszaru pracy. Po wykonaniu zadania, pracownik przesuwa dłoń nad przełącznikiem, który zmienia kolor, wskazując, że stanowisko pracy zostało oczyszczone i wysyła do koordynatora informację o wykonaniu zadania.

Tunel UV

Wyzwaniem jest również dezynfekcja linii przenośnikowych. Przykład: firma Digi-Key Electronics codziennie wysyła dziesiątki tysięcy paczek, które zawierają łącznie ponad sto tysięcy elementów pobranych z ogromnego magazynu. Można sobie wyobrazić kilometry przenośników i ogromną liczbę pojemników potrzebnych do przemieszczania produktów z miejsc kompletacji do stanowisk pakowania. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID, firma Digi-Key zaprojektowała i zainstalowała w swoim systemie przenośników tunel światła UV, przez który każdy pojemnik codziennie przechodzi wiele razy. Podczas przechodzenia przez tunel pojemnik jest napromieniowywany światłem UV, co chroni przed wirusem zarówno pracowników, jak i klientów.

Identyfikatory LoRaWAN

Zastosowanie identyfikatorów LoRaWAN jest kolejnym sposobem na ochronę zarówno pracowników, jak i toku prac. Każdy identyfikator LoRaWAN jest przypisany do pracownika. Identyfikator to urządzenie, które na platformie chmurowej rejestruje kiedy i na jak długo znalazło się w pobliżu innego identyfikatora. Po zdiagnozowaniu COVID u któregoś z pracowników można szybko pobrać dane z jego identyfikatora i wskazać pracowników, którzy znajdowali się w pobliżu osoby zainfekowanej. Pomaga to również wyeliminować niepewność ustaleń kto był narażony na zakażenie i potencjalnie zmniejsza liczbę osób, które muszą zostać poddane kwarantannie.

Platformy do badań przesiewowych temperatury coraz częściej pojawiają się w miejscach publicznych, takich jak lotniska, biura, centra handlowe i inne. Pomimo, że badania przesiewowe nie są niezawodne, mogą pomóc w ustaleniu czy u klienta lub pracownika pojawiły się objawy choroby.

Pandemia COVID wywarła znaczący wpływ na życie każdego z nas. Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest o lata świetlne bardziej zaawansowane w porównaniu do tego, które znaliśmy nieco ponad rok temu. Należy zapamiętać lekcję, której udzieliła nam ta walka, aby móc się przygotować na kolejne zagrożenia dla zdrowia publicznego. Dysponowanie odpowiednimi systemami będzie chronić pracowników przez wiele lat.

www.digikey.pl

O autorze