Jak dotrzymać kroku ewolucji łączności bezprzewodowej

Wygląda na to, że w dzisiejszych czasach wszystko jest ze sobą połączone: od czujników w niemal każdym produkcie, jaki można sobie wyobrazić, przez pojazdy, po domy, budynki biurowe i inne. Internet Rzeczy (IoT) rozgościł się na dobre.

Zapotrzebowanie zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw na produkty korzystające z łączności nigdy nie było wyższe, a wiele obiecujących nowości jest tuż za rogiem. Pojawią się one dzięki nowym protokołom bezprzewodowym, takim jak sieć 5G, bardziej złożonym i inteligentnym projektom produktów i nie tylko.

Trzy popularne protokoły bezprzewodowe wykorzystywane obecnie to sieci komórkowe, Bluetooth i rozległe sieci dalekiego zasięgu (LoRaWAN). Każdy z tych protokołów ma swoje odrębne zalety i zastosowania:

  • Sieci komórkowe: większość z nas zna łączność komórkową, która obecnie działa w sieciach 3G, 4G LTE i potencjalnie nowym 5G. Operatorzy komórkowi są w trakcie „wygaszania” starszych sieci 3G w Stanach Zjednoczonych. Pozostają sieci 4G LTE, a także sieci 5G, które mają być w pełni wdrożone w ciągu najbliższych kilku lat.
  • Bluetooth: połączenia Bluetooth są w szerokim użyciu od dłuższego czasu i ewoluowały, stając się wszechstronną technologią krótkiego zasięgu dla wszelkiego rodzaju zastosowań od audio do lokalizacji wewnątrz pomieszczeń.
  • LoRaWAN: protokół ten szybko zyskuje na popularności, w dużej mierze dzięki niskiemu poborowi mocy i dużemu zasięgowi. LoRaWAN wykorzystuje niższe prędkości do przesyłania małych pakietów danych na bardzo duże odległości, często przez sieci o wysokim stopniu wykorzystania.

System identyfikujący oparty o LoRaWAN

Jednym z przykładów wykorzystania protokołu LoRaWAN jest system śledzenia kontaktów firmy Digi-Key. Wykorzystuje on identyfikatory LoRaWAN, by chronić zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Każdy identyfikator LoRaWAN przypisano do pracownika i rejestruje zdarzenia przebywania w pobliżu innego pracownika. Po zdiagnozowaniu infekcji COVID u któregoś z pracowników można szybko pobrać dane z jego identyfikatora.  Pozwoli to wskazać pracowników, którzy przebywali w jego pobliżu. Pomaga to również wyeliminować niepewność ustaleń, kto był narażony na zakażenie. Potencjalnie zmniejsza też liczbę osób, które należy poddać kwarantannie.

Dystrybutorzy komponentów elektronicznych są promotorami technologii bezprzewodowych, dostarczając części niezbędne do stymulowania innowacji. Partnerzy dystrybucyjni o wysokim poziomie obsługi, tacy jak Digi-Key, dostarczają nie tylko części, ale również usługi bezprzewodowe, usługi projektowania oprogramowania oraz zasoby, których inżynier może potrzebować, aby opracować nowe koncepcje lub pokonać problemy projektowe.

Technologie bezprzewodowe znacznie się rozwinęły na przestrzeni lat. Wraz z tempem wzrostu zapotrzebowania bijącym kolejne rekordy każdego roku, będą one nadal ewoluować. Internet rzeczy (IoT) nadal stymuluje innowacje w technologiach bezprzewodowych i łączności, które nie tylko będą testem wytrzymałości dla starszych systemów. Będą one również kształtować los małych i dużych firm w wielu różnych branżach. Szacuje się, że do 2025 roku z Internetem rzeczy (IoT) połączonych będzie 100 miliardów urządzeń.

Technologie bezprzewodowe są również bardziej dostępne dla każdego niż kiedykolwiek wcześniej i prawdopodobnie nadal będą coraz powszechniejsze i przystępniejsze cenowo. Jesteśmy podekscytowani, że możemy obserwować wszystkie innowacje, które dokonują się w tej dziedzinie. W Digi-Key cieszymy się, że mamy możliwość wspierania hobbystów, wytwórców i profesjonalnych projektantów w tej ewolucji.

O autorze