LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Nowy minikomputer Raspberry Pi Zero 2 W – następca Raspberry Pi Zero

Fundacja Raspberry Pi zaprezentowała nowy komputer jednopłytkowy z serii Zero. Jest to Raspberry Pi Zero 2 W, w pełni kompatybilny z poprzednią wersją urządzenia. Układ jest następcą oraz unowocześnioną wersją popularnego i niedrogiego urządzenia Raspberry Pi Zero. Komputer jest dostępny w dwóch wersjach – bez przylutowanych złączy rozszerzeniowych, a także z przylutowanym złączem.

Sercem nowego minikomputera jest układ SiP (System in Package) RP3A0-AU. Układ w jednej obudowie łączy mikroprocesor BCM2710A1, z tej samej serii co procesory stosowane w Raspberry Pi 3, a także pamięć RAM o pojemności 512 MB. BCM2710A1 zawiera cztery rdzenie ARM Cortex-A53 o taktowaniu 1 GHz oraz koprocesor graficzny VideoCore IV. W porównaniu do jednordzeniowego procesora w Pi Zero, urządzenie oferuje 40% wyższą wydajność przy pracy jednordzeniowej oraz ok. pięciokrotnie wyższą wydajność przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni.

Rys. 1. Układ RP3A0-AU przylutowany na Raspberry Pi Zero 2 W

Drugim ważnym elementem komputera jest moduł komunikacji bezprzewodowej. Moduł obsługuje Wi-Fi 802.11b/g/n oraz Bluetooth 4.2 wraz z Bluetooth Low Energy. W związku z obecnością modułu bezprzewodowego, komputer jest oznaczony przez producenta jako Zero 2 W (od ang. wireless), podobnie jak w pierwszej generacji. Brak jednak informacji o wprowadzeniu do sprzedaży modelu Zero 2 bez modułu komunikacji bezprzewodowej.

Rozkład złącz Raspberry Pi Zero 2 W

Raspberry Pi Zero 2 W jest kompatybilny z poprzednią generacją urządzeń. Oznacza to między innymi, że zawiera takie same złącza co poprzednik, które dodatkowo są identycznie umiejscowione. Komputery oferują więc slot na karty microSD, wyjście wideo Mini HDMI, port MicroUSB 2.0 OTG oraz drugi port MicroUSB do podłączenia ładowarki, a także złącze CSI-2 na kamerę. Raspberry Pi Zero 2 W zawiera również tradycyjne 40-pinowe złącze na nakładki rozszerzeniowe o standardowym dla malinek rozkładzie wyprowadzeń. Na rynku dostępny jest model podstawowy, gdzie złącze jest puste, a także Zero 2 WH z przylutowanymi złączami goldpin poziomymi.

Rys. 2. Raspberry Pi Zero 2 WH z przylutowanym złączem rozszerzeń.

Ciekawostką jest, że niektóre interfejsy komputera wyprowadzono na punkty testowe (pogo piny) na spodzie płytki. Są to m.in. interfejs USB, wyjście wideo kompozytowe oraz napięcia zasilania. Są już płytki wykorzystujące pogo piny do komunikacji – np. 4-portowy Hub USB firmy Waveshare. Moduł ten jest także bardzo wygodny ponieważ zapewnia 4 porty USB, co pozwala od razu podłączyć np. myszkę i klawiaturę.

Rys. 3. Spód płytki Zero 2 W – widoczne wyprowadzenia w postaci punktów testowych

Rys. 4. Raspberry Pi Zero 2 W połączone z Hubem USB połączonym przez pogo piny

Raspberry Pi Zero 2 W jest w pełni kompatybilne z Pi Zero pierwszej generacji. Ma więc również takie same wymiary: 65 x 30 mm.

Akcesoria

Wraz z premierą Raspberry Pi Zero 2 W do oferty trafia także nowy oficjalny zasilacz. Jest to zasilacz sieciowy o wyjściu microUSB o napięciu 5 V i wydajności prądowej 2,5 A, co daje moc maksymalną 12,5 W. Przewód zasilający ma długość 1,5 m, a produkt jest dostępny w kolorze białym. Zasilacz jest kompatybilny nie tylko z komputerem Zero W, ale także z innymi malinkami z zasilaniem przez port microUSB, tj. modelami 1/1+/2/3/3+.

Rys. 5. Zasilacz Raspberry Pi microUSB 12,5 W

Nowy komputer jest także zgodny z oficjalną obudową do Raspberry Pi Zero. Obudowa ma w zestawie trzy wymienne nakładki górne. Pierwsza z nich całkowicie zamyka obudowę, druga zawiera otwór na złącze rozszerzeniowe, natomiast trzecia umożliwia montaż kamery i umieszczenie obiektywu przez otwór na zewnątrz obudowy. W zestawie znajdziemy również krótką taśmę do podłączenia kamery oraz nóżki antypoślizgowe.

Rys. 6. Oficjalna obudowa do Raspberry Pi Zero

Dodatkowo dostępne są przewody przeznaczone do Raspberry Pi Zero 2 W – microHDMI na HDMI, przewód microUSB – USB oraz adapter OTG microUSB – na USB.

Raspberry Pi Zero 2 W jest kompatybilny ze wszystkimi akcesoriami zgodnymi z poprzednimi urządzeniami z rodziny Zero. Jest także zgodny z większością akcesoriów Raspberry Pi, m.in. z myszką i klawiaturą.

Dostępność

Komputery Raspberry Pi Zero W miały ograniczoną dostępność dla klientów indywidualnych. Można było je kupić tylko u niektórych dystrybutorów, a dodatkowo zakup był ograniczony do jednej sztuki. Dobrą informacją jest, że sprzedaż Raspberry Pi Zero 2 W nie ma tych ograniczeń. Produkty są dostępne u wszystkich oficjalnych dystrybutorów bez narzuconych przez fundację ograniczeń w ilości sztuk. To bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którzy mają zamiar wykorzystać więcej niż jedną sztukę malinki, np. w produkcji urządzeń opartych o Raspberry Pi Zero 2 W.

Systemy operacyjne

W związku z tym, że mikroprocesor urządzenia to Broadcom BCM2710A1 pokrewny układom stosowanym Raspberry Pi 3, wszystkie systemy zgodne z tą generacją malinek powinny być w pełni zgodne z Pi Zero 2. Na pewno w 100% zgodny jest najpopularniejszy system Raspberry Pi OS. Systemy są dostępne dla użytkowników za pomocą narzędzia Raspberry Pi Imager, który pobierze, nagra na kartę i wstępnie skonfiguruje system dla malinki.

Podsumowanie

Raspberry Pi Zero 2 to komputer z serii Zero popularnej rodziny minikomputerów Raspberry Pi. Jest to w zasadzie unowocześnione urządzenie Pi Zero W, a najważniejszą różnicą jest nowszy i o wiele wydajniejszy procesor. Większość głównych cech pozostaje jednak takich samych – niezmienne pozostają wymiary płytki, rozkład złącz i wyprowadzeń co sprawia, że układy są w dużym stopniu zgodne z poprzednią generacją. Użytkownikom i projektantom na pewno przypadnie do gustu zmiana strategii rozprowadzania produktów – zniesiono ograniczenia znane ze sprzedaży Pi Zero i teraz komputer jest łatwiej dostępny a kupno kilku sztuk produktu nie jest limitowane przez producenta.

Raspberry Pi Zero 2 W oraz Zero 2 WH (z przylutowanym złączem rozszerzeń) są dostępne w ofercie Kamami.pl. Sklep ten jest oficjalnym dystrybutorem produktów Raspberry Pi w Polsce.