Moduły nadawczo-odbiorcze SDR Ettus USRP w ofercie Digilent

Digilent wprowadził do oferty nowe moduły z nadajnikiem i odbiornikiem SDR z serii Ettus USRP. Moduły oparto o układ FPGA Xilinx Spartan-6, a także transceiver RF AD9634 firmy Analog Devices.

Moduły z serii USRP to kompletne, kompaktowe platformy SDR (Software-defined radio). Mogą służyć zarówno jako nadajniki, jak i odbiorniki. Platforma zaprojektowana przez Ettus Research zapewnia bardzo szerokie pasmo: od 70 MHz do 6 GHz, a także transmisję o szerokości do 56 MHz. Płytki zawierają port USB 3.0, który zapewnia zasilanie i komunikację z komputerem. Przepustowość systemu wynosi 61,44 MS/s z rozdzielczością 12 bitów.

Produkty wykorzystują sterownik sprzętowy USRP (UHD). To biblioteka, która działa na procesorze ogólnego przeznaczenia i komunikuje oraz steruje wszystkimi urządzeniami z rodziny USRP, a także pozwala na prototypowanie własnych aplikacji . UHD umożliwia programowanie za pomocą języka C/C++ oraz Python API. Oferuje także obsługę wielu platform, środowisk programistycznych i frameworków, w tym RFNoC, GNU Radio, LabVIEW i Matlab/Simulink. Sterownik jest dostępny na systemy Linux, Windows i MacOS. UHD zapewnia niezbędną kontrolę w trakcie przesyłania próbek z i do modułu USRP, a także kontroluje różne parametry radia, np. częstotliwość próbkowania, częstotliwość środkowa, wzmocnienia itp.

Moduły Ettus USRP B200 i Ettus USRP B200mini zawierają układ FPGA Xilinx Spartan-6 XC6SLX75. Obie wersje różnią się od siebie rozmiarami oraz rozkładem wyjść SMA. Z kolei moduł USRP B205mini-i dysponuje nieco mocniejszym układem Spartan-6 XC6SLX150. Dodatkowo, wymienione moduły dostępne są w zestawie z obudową. Można również zakupić obudowy osobno.

Moduły SDR Ettus USRP dostępne są w ofercie sklepu Kamami.pl, oficjalnego dystrybutora produktów Digilent w Polsce

O autorze