Wzmacniacz audio klasy G do aplikacji automotive od STMicroelectronics

STMicroelectronics wprowadził do oferty wzmacniacz TDA7901 do aplikacji automotive. Układ zawiera kontroler buck dla wzmacniacza impulsowego klasy G i obsługuje audio wysokiej jakości. Daje więc unikalne połączenie dobrej jakości dźwięku oraz wysokiej sprawności.

Podczas pracy wzmacniacza w klasie G, kontroler buck w TDA7901 automatycznie optymalizuje wartość napięcia dostarczanego do stopnia mostkowanego (BTL) w zależności od poziomu sygnału audio. Skutkuje to płynnym, analogowym dźwiękiem, a także sprawnością energetyczną bliską klasie D. Rozpraszanie ciepła jest niższe niż w przypadku klasy A/B, co oznacza mniejsze wymagania dotyczące chłodzenia. Dzięki integracji kontrolera buck, układy umożliwiają redukcję rozmiarów i kosztów projektu.

Poprzez wejście cyfrowe I2S, a także inteligentne wyjście quad-BTL, układ TDA7901 jest w stanie dostarczyć moc 4 x 43 W (do impedancji 4 Ω przy nasyceniu przy napięciu 14,4 V). Pasmo wzmacniacza wynosi 80 kHz, co pomaga dostarczyć audio wysokiej jakości. Wzmacniacz obsługuje zasilanie za zakresu 4,5 – 18,5 V , co z kolei zapewnia elastyczność i pozwala na ciągłą pracę przy włączaniu/wyłączaniu silnika i dużych wahaniach napięcia.

Więcej informacji na stronie https://www.st.com/en/automotive-infotainment-and-telematics/tda7901.html

O autorze