Moduł 6inch HDMI AMOLED z elastycznym wyświetlaczem AMOLED 6″

Wyświetlacze AMOLED to nowa generacja ekranów, które umożliwiają precyzyjną kontrolę światła, prezentują delikatniejsze kolory, więcej szczegółów obrazu i bardziej żywe wideo. Oferują obraz o wyjątkowo wysokim kontraście, co oznacza  nawet stukrotne zwiększenie wydajności w świetle/ciemności. AMOLED wykorzystuje aktywną technologię emisyjną, w której każdy piksel zapali się sam lub całkowicie się wyłączy, co tworzy jaśniejsze podświetlenie lub czerń, zachowując jednocześnie bogate szczegóły.

Technologia AMOLED jest coraz częściej stosowana, również w systemach wbudowanych. Dzięki dobrym parametrom wyświetlacza obraz jest doskonale widoczny w każdych warunkach i przy każdym świetle, co może mieć znaczenie w konkretnej aplikacji. Technologia jest nadal stosunkowo droga, ale powstają już rozwiązania w cenach konkurencyjnych. Jednym z nich jest moduł z elastycznym wyświetlaczem AMOLED 6” ze złączem HDMI z oferty Waveshare. Moduł współpracuje m.in. z platformą Raspberry Pi.

Moduł Waveshare z elastycznym wyświetlaczem AMOLED 6″

Moduł 6inch HDMI AMOLED firmy Waveshare to zestaw zawierający elastyczny wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6”. W zestawie znajdziemy także płytkę konwertera, który umożliwia połączenie z interfejsem HDMI. Płytka oferuje także wyjście audio Jack 3,5 mm, wyjście audio 4-pin oraz port USB-C do zasilania urządzenia. Moduł można zamontować pod komputerem Raspberry Pi co pozwala na podłączenie zasilania przez tzw. pogo piny.

Rys. 1. Moduł konwertera dla ekranu AMOLED

Sam wyświetlacz ma grubość poniżej 1 mm. Umożliwia to (oczywiście do pewnego stopnia) zginanie wyświetlacza i sprawia, że jest on elastyczny. Wyświetlacz ma rozdzielczość 2160 x 1080 pikseli oraz przekątną 6 cali. Wyświetlacz umożliwia także kontrolę jasności podświetlania, co ma przełożenie na pobór mocy .

Uwaga! Jako, że jest to surowy ekran AMOLED, został on zabezpieczony plastikową okładką z tyłu i przodu. Należy zachować ostrożność podczas prac badawczo-rozwojowych nad produktem. Bez użycia obudowy lub szkła zabezpieczającego, wyświetlacz jest podatny na uszkodzenia.

Produkt ma szerokie wsparcie programowe. W przypadku Raspberry Pi produkt jest kompatybilny z systemami Raspberry Pi OS, Ubuntu, Kali Linux, a także Retropie. Dla komputera Jetson Nano wyświetlacza można używać z systemem Ubuntu. Z kolei dla komputerów PC ekran będzie zgodny z systemem Windows 11/10/8.1/8/7.

W zestawie znajduje się także taśma do połączenia ekranu z konwerterem, komplet śrubek i dystansów, przewód HDMI, przewód USB-C, adaptery HDMI-HDMI i HDMI-microHDMI do malinki, a także niewielkie głośniki stereo.

Konfiguracja w środowisku Raspberry Pi

W dalszej części artykułu zaprezentuję sposób konfiguracji ekranu na komputerze Raspberry Pi. Wyświetlacz jest łączony przez HDMI i ta operacja jest dość prosta, ale wymaga jednak wyjaśnień.

Po pierwsze należy oczywiście przygotować system i nagrać go na kartę SD. Ten krok można wykonać za pomocą oprogramowania Rasberry Pi Imager. Po uruchomieniu systemu należy zaktualizować, np. za pomocą komend

W dalszej kolejności należy edytować plik config.txt. Należy uruchomić edytor testu, otworzyć ścieżkę /boot/config.txt, a następnie dopisać na koniec pliku następujące linie:

Następnie, po ponownym uruchomieniu urządzenia wyświetlacz uruchomi już pulpit systemu.

Rys. 2. Uruchomiony ekran AMOLED z wyświetlonym pulpitem

Obrót ekranu

Domyślnie ekran pracuje w trybie „portretowym” (pionowym). Aby obrócić ekran należy wykonać komendę

A następnie umieścić w pliku linię

Warto pamiętać, że z powodu dość wysokiej rozdzielczości obracanie ekranu zużywa stosunkowo duże zasoby. W związku z tym obrót ekranu będzie możliwy jedynie na najnowszych modelach: Raspberry Pi 4, Pi400, a także CM4.

Rys. 3. Pulpit Raspberry Pi OS na ekranie AMOLED w orientacji poziomej

Wygaszacz ekranu

Jedną z cech wyświetlaczy AMOLED jest podatność na tzw. wypalenia. Jeśli przez długi czas w tym samym miejscu wyświetlany jest jeden element lub obraz, może on zostać na wyświetlaczu w postaci cienia i być widoczny podczas dalszej pracy. Aby tego uniknąć należy dbać, aby na ekranie nie pozostał przez dłuższy czas (ponad 1 h) statyczny obraz.

Można w pewnym stopniu tego uniknąć uruchamiając wygaszacz ekranu. Zadba on o ruch na ekranie co ograniczy wypalenie matrycy.

Aby zainstalować wygaszacz w systemie należy wykonać komendę

Rys. 4. Uruchomiony wygaszacz ekranu

Podsumowanie

Wyświetlacze AMOLED to interesująca technologia, cechująca się wysokim kontrastem, dużą dynamiką kolorów, szerokim kątem widzenia itd. Moduł z wyświetlaczem AMOLED Waveshare to interesujący produkt, który można wykorzystać do implementacji technologii w urządzeniach opartych o Raspberry Pi. Jako, że w zestawie jest sam wyświetlacz, zestaw można umieścić we własnej obudowie i wykorzystać w projekcie urządzenia.

Moduł 6inch HDMI AMOLED jest dostępny w ofercie Kamami.pl

O autorze