W Legnicy powstanie innowacyjna fabryka nanosatelitów

SatRev, czołowy polski podmiot z sektora kosmicznego, będzie produkował nanosatelity w Legnicy. To efekt listu o współpracy podpisanego w siedzibie wrocławskiej spółki (11 maja br.) z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE). Fabryka na Dolnym Śląsku będzie pierwszym w Polsce przedsięwzięciem, gdzie nanosatelity będą powstawały w ilościach komercyjnych.

SatRev to polski start-up, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Podpisane porozumienia o współpracy pomiędzy LSSE a SatRev zakłada m.in., że:

  • SatRev zamierza być pierwszym na świecie producentem satelitów zużywającym w procesie produkcyjnym 100% energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych;
  • Dzięki współpracy z LSSE na swoje przedsięwzięcie – po spełnieniu wymogów – SatRev uzyska pomoc publiczną;
  • W hali produkcyjnej obejmującej również laboratorium oraz cleanroomy, zbudowanej przez LSSE, powstawać będzie nawet 100 satelitów rocznie.

Prezes LSSE, Przemysław Bożek podkreśla, że funkcjonowanie start-upów oraz firm inwestujących w nowe technologie najczęściej wiąże się z badaniami i rozwojem, a także nowoczesnymi usługami dla biznesu. Już na początku LSSE może zaoferować zwolnienie podatkowe sięgające 45% nakładów przeznaczonych na inwestycje. W dodatku dostęp do ulg dla inwestujących w nowoczesne technologie jest łatwiejszy, dzięki zmniejszeniu o 95% wymaganych wydatków. To dwudziestokrotnie mniej niż wymóg wobec dużych inwestorów.

Obecnie do finiszu zbliża się przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego przedsięwzięcia. W kolejnym etapie nastąpi pozyskanie gruntów, finansowania i wyłonienie wykonawcy. Szczegóły LSSE przedstawi wkrótce.

Źródło: lsse.eu

O autorze