Rewolucja w automatyce: najnowsze rozwiązania stymulują dynamiczny rozwój

Jeszcze przed pandemią COVID-19 rynek automatyki i sterowania był gotowy na ogromny rozwój. Dzisiaj w wyniku zakłóceń globalnych łańcuchów dostaw automatyka będzie rozwijać się jeszcze szybciej, a gama branż i zastosowań, które skorzystają na automatyce jest niemal nieograniczona.

Coraz wyraźniej widać również, że takie rozwiązania jak roboty nie eliminują pracowników ani stanowisk pracy w sposób, którego się obawiano. Zamiast tego jesteśmy świadkami przejmowania przez roboty zadań manualnych, powtarzalnych i nużących, które mogą być niebezpieczne dla pracowników. Mówiąc prościej, chodzi o zadania, których pracownicy nie chcą wykonywać. Dzięki temu pracownicy mogą nauczyć się nowych, cennych umiejętności i awansować na wyższe stanowiska.

Automatyka pomaga firmom radzić sobie z popytem i podażą, nawet gdy nie dysponują wystarczającą liczbą pracowników, co miało miejsce podczas pandemii. Na przykład firma Intel ogłosiła niedawno budowę dwóch nowych, całkowicie zmodernizowanych placówek w USA, w których zastosowana automatyka pozwoli produkować mikroukłady ze znacznie większą wydajnością, niż gdyby prace były wykonywane jedynie przez 3000 planowanych pracowników.

Rozpoczęcie pracy z automatyką i sterowaniem jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Prezentujemy bliższe spojrzenie na ostatnie nowości i trendy, które rewolucjonizują tę branżę.

Zrób to sam

Współcześnie przeciętna osoba znacznie lepiej radzi sobie z techniką niż w przeszłości. Dzieje się tak dzięki powszechności smartfonów, systemów automatyki domowej, handlu elektronicznego i innych rozwiązań wszechobecnych w społeczeństwie.

Jednocześnie rozwiązania automatyki i sterowania stają się coraz bardziej dostępne oraz przyjazne dla użytkownika. Dzięki temu inżynierowie, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z projektami automatyki mogą konfigurować i programować urządzenia automatyki lub uczyć roboty z użyciem wygodnych języków i programów.

Trendy te sprawiają, że współcześni inżynierowie przemysłowi chętnie kupują rozwiązania automatyki przez Internet. Nierzadko inżynierowie podejmują się realizacji małego projektu przemysłowego ucząc się i zdobywając informacje w internecie, analizując zasoby oferowane przez producentów, oglądając filmy wideo itp. Często są w stanie samodzielnie poradzić sobie nawet z projektami o średnich rozmiarach.

Dość często firmy wdrażają automatykę przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a obrażenia ciała pracowników są nie tylko kosztowne, ale mogą również pogarszać pewność siebie pracownika, nie mówiąc o kosztownych i czasochłonnych dochodzeniach prowadzonych przez organa prawne. Z tego względu wiele firm zaczyna wdrażanie automatyki od poprawy bezpieczeństwa.

Świetnym przykładem niewielkiego projektu, który można samodzielnie zrealizować przy odrobinie wysiłku i nauki jest kurtyna świetlna bezpieczeństwa – urządzenie, które emituje niewidzialne wiązki światła w konkretnej przestrzeni i spowalnia lub zatrzymuje maszynę lub proces, gdy cokolwiek przerwie wiązkę. Kurtyny te świetnie sprawdzają się w wielu zastosowaniach – są stosunkowo proste do zainstalowania, a jednocześnie pozwalają na dostęp do maszyny i zapewniają ludziom bezpieczeństwo.

Oczywiście przychodzi taka chwila, gdy nie da się już wszystkiego zrobić samemu. Duże, skomplikowane projekty automatyki zwykle wymagają wsparcia zespołu ekspertów nazywanych integratorami systemów.

Integratorzy systemów

Jedną z największych przeszkód w większych projektach automatyki – oprócz znalezienia właściwych elementów, które będą ze sobą współpracować w konkretnym środowisku – jest wybranie procesu do zautomatyzowania. To właśnie w tym miejscu kluczowa jest współpraca z doświadczonym integratorem systemów. Pomoże on zidentyfikować obszary, gdzie można i należy wprowadzić automatyzację oraz pomóc swojej organizacji oszczędzać czas oraz pieniądze w dłuższym horyzoncie.

Integratorzy systemów oferują wielką wartość dla klientów. Często potrafią przeanalizować procesy produkcyjne w obiekcie oraz zidentyfikować obszary, które można udoskonalić z użyciem automatyki. Następnie, aby wspomóc ten proces, projektują i tworzą niestandardowe urządzenia, linie produkcyjne, maszyny itp. Są również nieodzownymi partnerami podczas instalacji i testowania rozwiązań, ich integracji z istniejącymi procesami, analizowania oszczędności czasu oraz pieniędzy w organizacji i nie tylko.

Świetnym przykładem jest projekt rozbudowy centrum dystrybucji produktów (PDCe) firmy Digi-Key w siedzibie głównej w Thief River Falls w Minnesocie. Przy projektowaniu nowego systemu od podstaw, rozwiązywaniu problemów oraz identyfikowaniu dodatkowych możliwości rozwoju itp. współpracowaliśmy ściśle z firmą KNAPP. Będzie ona również do naszej dyspozycji przez kilka lat od zakończenia projektu, wspomagając szkolenia pracowników i udoskonalanie systemu.

Automatyka w Digi-Key

Firma Digi-Key posiada w ofercie produkty wiodących marek w dziedzinie automatyki i sterowania, które pozwalają wcielać pomysły w życie – także w naszych własnych magazynach. Rozpoczęliśmy wdrażanie rozwiązań automatyki i sterowania w swoich magazynach już 30 lat temu. W miarę rozwoju firmy, szefowie zrozumieli, że automatyka stanowi niezbędny element skalowalności i działalności. Poprawia jakość, zwiększa możliwości i podnosi wydajność.

Pierwszym przykładem zastosowania automatyki w firmie Digi-Key był system kierowania trasami pojemników. Od tamtego czasu wprowadzono niezliczone dodatkowe zautomatyzowane rozwiązania, które wykorzystują komponenty z naszego własnego asortymentu produktów: czujniki, silniki i kontrolery, robotykę, kable i złącza, komponenty zasilające i nie tylko.

W całym rynku automatyki nie ma ani jednego segmentu, który nie będzie rozwijał się w najbliższych pięciu latach. W Digi-Key oczekujemy nowych produktów, jakie wprowadzą wkrótce na rynek wiodący dostawcy rozwiązań automatyki. Będziemy również wdrażać wiele z tych innowacji w naszej działalności, aby zapewnić jej skalowalność i sukces.

O autorze