Powrót targów Embedded World 2022 w formie stacjonarnej

W dniach 21–23 czerwca 2022 w Centrum Handlowym w Norymberdze odbyła się tegoroczna edycja jednych z największych w Europie targów elektronicznych – Embedded World 2022. Był to powrót imprezy do formy stacjonarnej – w 2020 oraz 2021 roku wydarzenie zorganizowano jedynie wirtualnie, a nawet w tym roku z powodu pandemii zostało przełożone o trzy miesiące. Mimo tych zawirowań tegoroczna edycja targów udała się nadzwyczaj dobrze.

Będąc na miejscu powszechnie słyszałem opinie, że targi są co prawda mniejsze niż przed pandemią, ale mimo tego liczba uczestników jest nadspodziewanie duża. Świadczą o tym także statystyki podane przez organizatora: 18 000 uczestników miało szansę odwiedzić ponad 720 stanowisk firm pochodzących z 39 krajów. Dodatkowo równolegle odbywały się targi w wersji cyfrowej, w których uczestniczyło dodatkowe 3 900 ludzi. Są to dość duże liczby i niewiele mniejsze niż dla targów odbywających się jeszcze przed pandemią COVID-19.

Tematyka targów Embedded World 2022

Jednym z głównych tematów targów była sztuczna inteligencja oraz jej implementacja w systemach wbudowanych. Na wielu stoiskach, zarówno wielkich producentów, dystrybutorów, a także projektantów specjalistycznych systemów można było zauważyć, że promują oni rozwiązania oparte w jakimś stopniu na AI. Zwłaszcza warto tu zwrócić uwagę na rozwiązania wizji maszynowej, której oddano specjalną sekcję w hali 2. Nie ma w tym nic dziwnego – algorytmy AI znacząco przyspieszają wiele aplikacji, a niektóre nawet w ogóle umożliwiają. Widać więc, że zdecydowanie jest to jeden z kierunków w którą podążać będzie branża elektroniki i nowych technologii.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się technologie bezprzewodowe, takie jak LoRa, zdobywające sobie coraz większą popularność techniki łączności maszynowej przez 5G, a także, co ciekawe, technologia UWB, a więc komunikacja szerokopasmowa. Mimo, że od jakiegoś czasu temat jest poruszany przez producentów czy media branżowe, to duża popularność tematu może zaskakiwać. Jednocześnie warto zasygnalizować, że UWB może w przyszłości zająć swoje miejsce w branży elektronicznej.

Ostatnim, dość wyraźnie widocznym tematem są rozwiązania bezpieczeństwa transmisji, w szczególności w IoT. To też nie może dziwić – popularność prywatnych i publicznych sieci IoT sprawia, że potencjał ataków na systemy jest duży. Projektanci muszą więc zadbać o kompleksowe zabezpieczenie każdego takiego systemu, co z kolei tworzy dość dużą niszę na rynku. Korzystają z tego zarówno najwięksi producenci, ale również firmy wyspecjalizowane w tego typu zadaniach. Te ostatnie otrzymały od organizatorzy specjalnej sekcję – safety and security Area.

Oczywiście nie zabrakło wielkich dystrybutorów i producentów elektroniki, producentów PCB, firm EMS, producentów oprogramowania, rozwiązań końcowych, systemów pomiarowych, firm zajmujących się projektowaniem systemów oraz właściwie wszystkimi innymi zadaniami związanymi z projektowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych. Tradycyjnie zorganizowano także specjalną sekcję dla producentów wyświetlaczy – embedded display Area – na której prezentowali się również producenci oprogramowania do projektowania interfejsów graficznych.

Targi objęły 6 hal w pełni zajętych przez stanowiska, a uczestnicy tworzyli dość gęsty tłum, przez który w niektórych miejscach trudno było się przedrzeć. Wydarzenia dopełniała konferencja, gdzie eksperci prezentowali najważniejsze zagadnienia współczesnej elektroniki oraz zagdanienia branżowe. Odbyło się łącznie 196 prezentacji, 10 warsztatów, 3 przemówienia (keynotes), a także 6 paneli dyskusyjnych.

Nagrody i wyróżnienia

Zgodnie z tradycją podczas wydarzenia rozdano nagrody. W ten sposób uhonorowano najbardziej innowacyjne propozycje prezentowane podczas targów. Oto zwycięzcy:

  • W kategorii wizji maszynowej wygrało rozwiązanie Life-Ready AI Chip firmy GrAI Matter Labs. Jest to nowoczesna architektura układów AI cechująca się bardzo krótkim czasem reakcji oraz niskim poborem mocy.
  • Nagrodę w kategorii sprzęt przyznano firmie NXP Semiconductors za technologię Voice Intelligent Technology (VIT). Technologia pozwala projektować zaawansowane interfejsy głosowe na mikrokontrolerach i.MX RT.
  • W kategorii oprogramowanie zwyciężył pakiet NanoEdge AI Studio firmy STMicroelectronics. Służy on do projektowania algorytmów sztucznej inteligencji dla platformy STM32.
  • W kategorii bezpieczeństwo zwyciężyła firma CodeClinic LL z rozwiązaniem Traci Traceability Solution. Umożliwia ono śledzenie luk w zabezpieczeniach oraz zgodność z majważniejszymi standardami.
  • Nagrodę w kategorii narzędzia otrzymało CEDARtools firmy Accemic Technologies GmbH. Zapewnia ono możliwość obserwacji pracy systemu wbudowanego bez wpływu na pracę tegoż oraz możliwość programowania własnych zadań testowych.
  • W kategorii start-upy zwyciężyła firma Dolphin Design zajmująca się rozwojem jednostki NPU TinyRAPTOR umożliwiającej obliczenia AI za pomocą biblioteki TinyML.

Więcej szczegółów na temat nagród i nominacji na stronie https://www.embedded-world.de/en/exhibitors/embedded-award/nominees2022

Podsumowanie

Pomimo nieobecności w formie stacjonarnej przez dwa lata z rzędu tegorozne targi nie zawiodły odwiedzających. Świadczy to o niezmiennym prestiżu imprezy oraz o stałym rozwoju sektora elektroniki wbudowanej. Następne targi planowane są na bardziej tradycyjny termin, a więc 14-16 marca 2023. Miejmy nadzieję, że znowu uda się przeprowadzić imprezę bez żadnych kłopotów i w jeszcze szerszym składzie.

Portal Mikrokontroler.pl był partnerem medialnym targów Embedded World 2022

Źródło fotografii: NuernbergMesse, www.embedded-world.de

O autorze