LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Globalny Teleskop Astrofizyczny już kompletny. Wyśledzi nawet kilkucentymetrowe obiekty

Ruszył trzeci element Globalnego Teleskopu Astrofizycznego, czyli systemu GTA. Uruchomiony element to zespół teleskopów PST3 zlokalizowany w ostoi ciemnego nieba w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie koło Sierakowa – informuje UAM.

Globalny Teleskop Astrofizyczny (GTA) jest systemem trzech specjalistycznych obserwatoriów astronomicznych umieszczonych w trzech lokalizacjach na dwóch kontynentach: dwóch w Europie i jednym w Ameryce Północnej. System ten przez ostatnie 20 lat rozbudowywał Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM. Otrzymywał przy tym wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz projektów Narodowego Centrum Nauki.

Od 2019 roku w budowie był trzeci element systemu GTA – zespół teleskopów PST3. We wtorek uruchomiono go podczas zdalnego łączenia Obserwatorium Astronomicznego UAM z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Chalinie koło Sierakowa.

PST3 składa się z pięciu teleskopów i dzięki temu można go wykorzystać do różnego typu obserwacji astronomicznych, a oprócz tego do testów najnowszych modeli astronomicznych kamer cyfrowych oraz nowoczesnego oprogramowania.

Zespół teleskopów PST3 zgłoszono do europejskiego Konsorcjum EU SST, a wspólnie z pozostałymi instrumentami systemu GTA, wykorzystywany będzie do realizacji najnowszych projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowanych przez IOA UAM.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!
Tagi: nauka, news