Globalny Teleskop Astrofizyczny już kompletny. Wyśledzi nawet kilkucentymetrowe obiekty

Ruszył trzeci element Globalnego Teleskopu Astrofizycznego, czyli systemu GTA. Uruchomiony element to zespół teleskopów PST3 zlokalizowany w ostoi ciemnego nieba w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie koło Sierakowa – informuje UAM.

Globalny Teleskop Astrofizyczny (GTA) jest systemem trzech specjalistycznych obserwatoriów astronomicznych umieszczonych w trzech lokalizacjach na dwóch kontynentach: dwóch w Europie i jednym w Ameryce Północnej. System ten przez ostatnie 20 lat rozbudowywał Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM. Otrzymywał przy tym wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz projektów Narodowego Centrum Nauki.

Od 2019 roku w budowie był trzeci element systemu GTA – zespół teleskopów PST3. We wtorek uruchomiono go podczas zdalnego łączenia Obserwatorium Astronomicznego UAM z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej w Chalinie koło Sierakowa.

PST3 składa się z pięciu teleskopów i dzięki temu można go wykorzystać do różnego typu obserwacji astronomicznych, a oprócz tego do testów najnowszych modeli astronomicznych kamer cyfrowych oraz nowoczesnego oprogramowania.

Zespół teleskopów PST3 zgłoszono do europejskiego Konsorcjum EU SST, a wspólnie z pozostałymi instrumentami systemu GTA, wykorzystywany będzie do realizacji najnowszych projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowanych przez IOA UAM.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

O autorze