LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Układy SoM Thundercomm z procesorami Qualcomm dla aplikacji robotyki i inteligentnych kamer

W Europie, podobnie jak na całym świecie, jesteśmy świadkami istnej eksplozji robotyki i automatyzacji w rozmaitych zastosowaniach. Rosnąca konkurencja oraz braki kadrowe zmuszają firmy do rozpoczęcia procesów automatyzacji w celu poprawy wydajności i zwiększenia produktywności.

W dzisiejszych fabrykach znajdziemy autonomiczne roboty mobilne wspomagające pracowników w procesie produkcji i montażu. W magazynach również widzimy autonomiczne pojazdy oraz roboty zbierające i sortujące, co przyspiesza przygotowywanie zamówień klientów. Natomiast w rolnictwie roboty są szeroko stosowane do ciągłego monitorowania upraw w celu maksymalizacji plonów, a także ich zbierania, gdy są już gotowe do sprzedaży.

Wszystkie te roboty i systemy automatyzacji wymagają wysoce zintegrowanych układów typu system-on-chip (SoC), które dają możliwość wydajnej komputerowej obróbki obrazu, wykonywania obliczeń, stosowania sztucznej inteligencji, a także najnowszych technologii łączności bezprzewodowej. Umożliwia to widzenie, nawigację, komunikację i poruszanie się w odpowiednich środowiskach.

Przemysłowe układy SoC Qualcomm

Od jakiegoś czasu w ofercie firmy Qualcomm dostępne są przemysłowe układy SoC o wydłużonym okresie dostępności, które są przeznaczone dla takich właśnie zastosowań. Rozwiązania QCS610 i QCS8250 zaprojektowano dla systemów inteligentnych kamer, takich jak analityka detaliczna w centrach handlowych, a także systemy monitorowania lub utrzymania jakości w magazynach i na liniach produkcyjnych. Natomiast układ SoC QRB5165 został zaprojektowany z myślą o autonomicznych robotach mobilnych, robotach usługowych i dronach.

Pomimo, że wydajne układy SoC są już dostępne, to bardzo często klientom brakuje czasu i mocy przerobowych, aby opracować produkty oparte o te złożone, wielofunkcyjne układy.

W celu pogodzenia skomplikowanego procesu projektowania, przy jednoczesnej potrzebie szybkiego wdrażania rozwiązań u klientów, CODICO nawiązało współpracę z firmą Thundercomm. To pozwala zaoferować szeroką gamę układów SoM bazujących na najnowszych technologiach Qualcomm. Thundercomm oferuje także usługi inżynierskie, rozwojowe oraz produkcyjne, co pozwala jeszcze bardziej przyspieszyć proces tworzenia produktu.

Oferta firmy Thundercomm

Zanim opiszemy ofertę produktów i usług firmy, przedstawmy krótko historię Thundercomm. Ta amerykańska firma została założona w 2016 roku jako spółka joint venture pomiędzy firmami Qualcomm i ThunderSoft. Ta ostatnia skupia się na projektowaniu oprogramowania i jest pionierem we wdrażaniu systemu operacyjnego Android.

Thundercomm koncentruje się na rynkach przemysłowych, detalicznych i konsumenckich. Wykorzystuje wiodące na rynku układy SoC, łączność bezprzewodową i technologie audio Qualcomm, a także długotrwałe relacje z liderami rynku półprzewodników. Umożliwia to opracowywanie projektów referencyjnych sprzętu, układów SoM (System On Module), a także zestawów rozwojowych dla programistów. Pozwala to przyspieszyć rozwój produktów końcowych na różne rynki czy obszary zastosowań.

Thundercomm wykorzystuje również umiejętności swoich pracowników w zakresie rozwoju i optymalizacji systemów operacyjnych, strojenia i kalibracji kamer, wizji komputerowej i opracowywania algorytmów sztucznej inteligencji do rozwoju produktów dla klientów. Główna siedziba Thundercomm znajduje się w pobliżu głównych biur Qualcomm w San Diego. Firma w ostatnich latach szybko wzrosła do 1200 pracowników w 9 centrach badawczo-rozwojowych i 16 biurach sprzedaży.

W wyniku bliskiej współpracy z Qualcomm firma oferuje szeroki zakres rozwiązań SoM opartych o układy SoC tego producenta. Znajdują one zastosowanie w takich obszarach, jak urządzenia ubieralne, komputery przenośne, po systemy automatyki przemysłowej i roboty serwisowe.

Firma oferuje coraz większe możliwości wykorzystania kamer i wizji maszynowej, większą moc przetwarzania SI oraz łączność komórkową, w tym najnowszą technologię 5G. Część modułów jest także kompatybilna pinowo, co umożliwia projektantom dostosowanie planów produkcyjnych do rozwoju rodzin układów SoC firmy Qualcomm.

Niektóre moduły są przeznaczone do zastosowań przemysłowych. Cechują się wydłużoną żywotnością (8-10 lat) oraz rozszerzonym zakresem temperatur (-40°C do +85°C). Pozwala to na pracę w trudnych warunkach środowiskowych, np. na farmach, placach budowy lub kopalniach.

Możliwości modułu SoM C5165

Przyjrzyjmy się bliżej układom SoM z segmentu premium. Oto schemat blokowy systemu C5165, którego główną częścią jest układ Qualcomm QRB5165. Ponadto zawiera 8 GB pamięci RAM LPDDR5, 128 GB pamięci UFS, układ zarządzania energią oraz łączność Wi-Fi 6/Bluetooth 5.1 z szykiem antenowym MIMO 2×2. To typowe komponenty podsystemów wizyjnych dla robota lub inteligentnej kamery.

Układ SoM C5165 jest cechuje się wydłużonym okresem eksploatacji, a wariant C5165N zapewnia również wydajną pracę w rozszerzonym zakresie temperatur i niekorzystnych warunków środowiskowych. Aby umożliwić klientom szybkie rozpoczęcie projektu, THUNDERCOMM oferuje również kompleksowy zestaw deweloperski oparty na układzie SoM C5165. Zestaw zawiera wstępne oprogramowanie z obsługą kamer mono i stereo oraz czujników, takich jak Time of Flight czy LIDAR.

Producent udostępnia także bogaty pakiet programistyczny SDK. Korzysta on z narzędzi Quallcomm i wzbogaca je o algorytmy do obsługi kamer, wizji maszynowej oraz metod sztucznej inteligencji.

Klienci stosujący układy Thundercomm mogą również skorzystać z dodatkowych odpłatnych usług inżynierskich, aby przyspieszyć czas wprowadzenia produktu na rynek. Thundercomm ma długą historię rozwoju produktów we współpracy z wiodącymi światowymi markami i może wnieść tą wiedzę i doświadczenie, wspierając klientów w realizacji ich produktów.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z:

Paweł Pajda

Sales Engineer Active Components – Poland

CODICO Poland

Pawel.Pajda@codico.com

Tel. +48 12 4171083 ext. 21

Mob. +48 602533063

Autor: CODICO