Komputer LattePanda 3 Delta 864 z procesorem Intel Celeron N5105

Komputery marki LattePanda są dobrze znane projektantom ze względu na swoje dobre parametry i wysoką moc obliczeniową. Jest to osiągalne dzięki temu, że urządzenia wyposażono w procesory Intela, które zazwyczaj są w stanie osiągnąć lepsze parametry niż tradycyjnie stosowane procesory ARM. Komputery z tej serii posiadają także dość zaawansowane interfejsy jak na urządzenia tej klasy, m.in. złącza M.2. Jednocześnie zawierają wbudowany mikrokontroler ATMega32U4, który można programować za pomocą Arduino IDE, co upraszcza niektóre aspekty projektowania z udziałem minikomputera.

Tym razem opiszemy najnowsze urządzenie pod tą marką, czyli LattePanda 3 Delta 864. Jest to najnowsza generacja produktów firmy, która cechuje się znacząco większą szybkością. Według producenta komputer cechuje się aż dwa razy większą mocą obliczeniową procesora i aż trzykrotnie większą mocą grafiki niż urządzenia z poprzedniej generacji. To oczywiście zasługa zastosowania znacznie potężniejszego procesora czyli Intel Celeron N5105 z 10-tej generacji, który zawiera cztery rdzenie taktowane zegarem aż do 2,9 GHz. Na szybkość układu wpływa także wbudowany rdzeń graficzny oparty o 24 jednostki Intel UHD Graphics generacji Jasper Lake, również unowocześnione w stosunku do poprzednika.

Wyposażenie komputera LattePanda 3 Delta 864

Komputer oferuje pamięć RAM LPDDR4 o pojemności 8 GB oraz pamięć eMMC o pojemności 64 GB. Wśród dostępnych interfejsów znajdziemy m.in. 2 złącza M.2 Key B i Key M. Pozwalają one na podłączenie m.in. dysków NVMe SSD, SATA SSD czy modułów 4G, 5G, Wi-Fi itp. Aby wspomóc obsługę modemów komórkowych, na płytce zamontowano slot na kartę SIM.

Rys. 1. Złącza M.2 na spodzie płytki LattePanda 3 Delta 864

Komputer oferuje także 2 szybkie złącza USB3.2 Gen 1 i jedno generacji 2. Kolejnym złączem USB jest złącze typu C, które może służyć do podłączenia zasilania, ekranu, a także jako tradycyjny port USB 3.0. Do podłączenia ekranu służy także port HDMI w wersji 2.0b, przez który możemy obsługiwać monitory w rozdzielczości 4K przy 60 Hz z HDR. Podobne parametry można osiągnąć podłączając monitor przez DisplayPort via USB-C. LattePanda 3 Delta 864 obsługuje także wyświetlacze dotykowe poprzez port eDP i port I2C dla obsługi samego dotyku.

Jeśli chodzi o komunikację, to LattePanda 3 Delta 864 zapewnia najnowsze i najszybsze interfejsy. Wbudowany port Ethernet obsługuje przewodową sieć Gigabit Ethernet. Natomiast jeśli chodzi o komunikację bezprzewodową, to na pokładzie mamy Wi-Fi w wersji 6 pracujące na pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, a także dwuzakresowy Bluetooth 5.2. Ogólnie daje to kompletny zestaw bardzo nowoczesnych peryferiów oraz możliwości na poziomie w zasadzie pełnoprawnego komputera PC.

Wśród pozostałych złączy wyróżnia się złącze rozszerzeń GPIO. Jest ono znacznie bardziej obszerne niż w innych popularnych komputerach jednopłytkowych i zawiera aż 94 wyprowadzenia. Warto zwrócić uwagę, że podwójne złącze po lewej stronie jest zgodne z standardem Arduino i współpracuje z mikrokontrolerem ATMega 32U4. Oprócz tego na porcie znajdziemy standardowe interfejsy SPi, UART, ale również wyjścia audio, port RS-232 czy USB 2.0.

Rys. 2. Rozkład wyprowadzeń LattePanda 3 Delta 864

Komputer, podobnie jak w poprzednich generacjach zawiera chłodzenie aktywne wraz z wentylatorem. Tym razem jednak zastosowano nowy radiator o ponad 50% większej powierzchni, co zapewnia skuteczne chłodzenie nawet przy bardzo dużym obciążeniu.

Systemy operacyjne

Komputer LattePanda jest zgodny z systemami Windows 10, Windows 11, a także rozmaitymi dystrybucjami Linuxa. Warto zwrócić uwagę, że można zakupić komputer wraz z licencją na system Windows 10.

LattePanda 3 Delta 864 jest kompatybilny sprzętowo z pozostałymi edycjami komputerów. Pozwala to oczywiście na łatwe unowocześnienie istniejących projektów. Wymiary komputera to 125 x 78 x 16 mm, a więc nadal jest to moduł dość niewielki, choć oczywiście nieco większy niż np. Raspberry Pi.

Bardzo dużo informacji o urządzeniu można uzyskać na stronie z dokumentacją LattePanda.

Podsumowanie

LattePanda 3 Delta 864 to niewielki komputer jednopłytkowy dysponujący jednak potężnymi możliwościami, praktycznie na poziomie stacjonarnego komputera biurowego. Ważnymi zaletami urządzenia są mocny procesor, bogate wyposażenie oraz bardzo szybkie interfejsy komunikacyjne. Urządzenie sprawdzi się w urządzeniach zaprojektowanych wokół komputerów jednopłytkowych, wymagających jednak ponadprzeciętnych możliwości, lub też obsługi systemu Windows.

Komputery LattePanda są dostępne w ofercie sklepu Kamami.pl

O autorze