Powstał chip szybszy niż cały internet

Duńsko-szwedzki zespół opracował chip, który przesyła informacje z prędkością prawie 2 miliony gigabitów na sekundę (2 Pbit/s) – dwa razy wyższą, niż wynosi cały internetowy transfer danych. Naukowcy planują już budowę układu o prędkości 100 Pbit/s.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego ogłosili właśnie nowy rekord transmisji danych. Osiągnęli prędkość 1,8 petabita na sekundę, co – jak podkreślają – odpowiada mniej więcej dwukrotnej prędkości przesyłu danych w całym internecie. Co więcej, uzyskali to za pomocą pojedynczego chipu, z jednym źródłem światła laserowego.

Jak twierdzą, chip okazał się co najmniej równie szybki, jak tysiąc najlepszych, komercyjnych laserów do przesyłania danych. Kluczem do sukcesu była technika, w której pojedynczy promień lasera jest zamieniany na wiele promieni o różnych częstotliwościach. Podejście takie znane jest jako grzebień częstotliwości – poszczególne fale są od siebie rozdzielone, podobnie jak zęby w grzebieniu.

„Unikalne w naszym systemie jest to, że tworzy grzebień częstotliwości idealnie dopasowany do komunikacji światłowodowej – ma wysoką moc optyczną i wykorzystuje szerokie pasmo znajdujące się w zakresie częstotliwości szczególnie przydatnych w komunikacji optycznej” – mówi prof. Victor Torres-Company z Uniwersytetu Chalmersa.

Powodzenie eksperymentu naukowcy częściowo zawdzięczają przypadkowi.

„Niektóre charakterystyczne parametry, które uzyskaliśmy, to dzieło zbiegu okoliczności, a nie efekt zaplanowanego projektu. Jednak dzięki wysiłkom mojego zespołu jesteśmy w stanie odtworzyć cały proces i zapewnić wysoką powtarzalność otrzymanych mikrogrzebieni, które można zastosować w telekomunikacji” – dodaje specjalista.

1,8 Pbit/s (1,8 miliona gigabitów na sekundę) to trudna do wyobrażenia prędkość, ale zdaniem badaczy to dopiero początek. Przeprowadzone już obliczenia wskazują bowiem, że z chip można usprawnić tak, aby przesyłał informacje z prędkością nawet 100 Pbit/s.

Więcej informacji na stronie: https://www.dtu.dk/english/news/all-news/new-data-transmission-record?id=213f1735-036d-44c9-b229-d25d74dd3f02

Źródło: Marek Matacz, PAP – Nauka w Polsce

O autorze