W Warszawie i Rzeszowie powstaną Inkubatory Europejskiej Agencji Kosmicznej

W Warszawie i Rzeszowie powstaną inkubatory Europejskiej Agencji Kosmicznej, które będą wspierać polskie startupy. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek szefowie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centres) to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej, oferująca pomoc w stworzeniu biznesplanu, założeniu firmy i pozyskaniu dodatkowych środków finansowych, zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych.

Podczas dwudniowej konferencji „10 lat Polski w ESA”, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher i prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz podpisali umowę w sprawie utworzenia inkubatora ESA BIC w Polsce.

Jak podkreślił Aschbacher, porozumienie jest przedłużeniem współpracy z Polską. Przekazał, że centra inkubacji ESA BIC będą się mieścić w dwóch miastach: w Rzeszowie i Warszawie. Celem – jak mówił – jest wsparcie w ciągu pięciu lat 35 polskich startupów, siedmiu każdego roku.

Jak podaje Polska Agencja Kosmiczna, po dziesięciu latach od wejścia do ESA polski sektor kosmiczny liczy ok. 400 podmiotów, które zatrudniają ok. 12 tys. osób. Przemysł stanowi 80 proc., a pozostałe 20 proc. to instytucje naukowe. 60 proc. firm reprezentuje sektor MŚP. Dotychczas przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego zawarli w ramach ESA kontrakty na kwotę 140 mln euro.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

O autorze