Rozwiązanie pomiarowe Rohde & Schwarz dla komunikacji w paśmie sub-THz

Rohde & Schwarz zaprezentował innowacyjne rozwiązanie do pomiarów pasma D szeroko stosowanego w rozwoju technologii komunikacji mobilnych nowej generacji. Rozszerzenia front-end R&S FE170 są łatwe do montażu i konfiguracji na generatorze wektorowym R&S SMW200A i na analizatorze sygnałów i widma R&S FSW. Rozszerzenia pozwalają przyrządom na obsługę pasma pomiędzy 110 GHz a 170 GHz. Jest to kluczowe pasmo dla technologii rozszerzających możliwości 5G (Beyond 5G), dla komunikacji 6G, a także dla przyszłych radarów automotive.

Pasmo D jest uznawane przez środowisko uniwersyteckie i branżowe za jednego z kandydatów do odegrania ważnej roli w komunikacji mobilnej w przyszłości, a także w aplikacjach radarów motoryzacyjnych. Rohde & Schwarz cały czas wspiera rozwój technologii subterahercowych dostarczając odpowiednie rozwiązania pomiarowe. Front-endy FE170 wymagają jedynie trzech połączeń z przyrządami bazowymi (częstotliwości pośredniej, referencyjnej oraz sieci LAN). W przyrządzie wystarczy jedynie wpisać adres IP front-endu, aby połączyć urządzenia. Po połączeniu front-endy są kontrolowane przez urządzenia główne, jako że wszystkie procedury sterujące są zawarte w firmware modułów rozszerzeniowych. Zawierają także wszystkie dane korekcyjne, co powoduje, że są od razu prawidłowo skalibrowane.

Moduły R&S FE170 mają niewielkie wymiary 152 x 190 x 50 mm. Nie zajmują więć wiele miejsca na stoisku laboratoryjnym. Wbudowany syntezator dostarcza sygnału lokalnego oscylatora, a więc nie ma konieczności dostarczania go z zewnątrz, co poprawia parametry szumowe. Możliwości rozwiązania można dodatkowo rozszerzyć przez akcesoria, takie jak filtry pasmowe oraz wzmacniacze.

Więcej informacji na stronie https://www.rohde-schwarz.com/product/FE170

O autorze